Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná mračna v mlhovině Carina

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA/STScI /NASA)

Bouřlivá mračna mlhoviny Carina se nachází 8000 světelných let daleko a září na jižní obloze planety Země. Tento pozoruhodný a podrobný snímek části slavné mlhoviny je kombinací expozic šesti různými filtry širokoúhlou kamerou Wide Field Planetary Camera 2 kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope v dubnu 1999. Ukazuje dramatické tmavé prachové uzlíky a komplexní charakteristiky tvářené větry a radiací hmotných a energetických hvězd v mlhovině Carina. Jak ale byly vygenerovány barvy na tomto snímku? Astronomické snímky vytvářené z údajů z Hubble Space Telescope lze poskládat z expozic s užitím poměrně úzkých filtrů, které ovšem neodpovídají barvám jenž rozezná lidské oko. Některé z filtrů dokonce převádí vlnové délky světla mimo viditelné spektrum. Expozice pořízené odlišnými úzkými filtry jako v tomto případě jsou přeloženy do viditelných barev, kde jsou kratším vlnovým délkám přiřazeny modřejší barvy a delším červenější. Toto barevné schéma reprezentuje spíš "chromaticky uspořádaný" způsob prezentace dat než snímek v přirozených barvách.

Štítky: Mlhovina, Eta Carina, Mlhovina Klíčová dírka


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »