Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Klenotnice hvězd NGC 4755

Uznání a copyright: Michael Bessell (RSAA, ANU), MSO

Velká různorodost barev hvězd v této otevřené hvězdokupě stojí za jejím jménem: Klenotnice. Jedna z centrálních jasných hvězd je červený veleobr na rozdíl od mnoha modrých hvězd, které ji obklopují. Hvězdokupa je též známá jako Kappa Crucis, obsahuje něco přes 100 hvězd a je asi 10 miliónů let stará. Otevřené hvězdokupy jsou mladší, obsahují méně hvězd a mají mnohem větší podíl modrých hvězd než kulové hvězdokupy. Tato Klenotnice leží asi 7500 světelných let daleko, takže světlo, které dnes vidíme bylo z kupy vyzářeno dokonce před stavbou Velkých pyramid v Egyptě. Klenotnice na snímku nahoře se rozpíná na asi 20 světelných letech a lze ji spatřit triedrem v jižním souhvězdí Kříže (Crux).

Štítky: Otevřená hvězdokupa, NGC 4755, Jewel Box


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Večerní planety

Jupiter, Saturn a Merkur

Další informace »