Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpky Neptuna a Tritona

Uznání: Voyager 2, NASA

Vnější Sluneční soustavou tiše plachtí sonda Voyager 2, jejíž kamera v roce 1989 spolu zachytila jako srpky Neptun a Triton. Snímek obří plynné planety a jejího zamračeného měsíce nahoře byl pořízen zezadu těsně po největším přiblížení. Takový snímek by nemohl být pořízen ze Země, protože Neptun nikdy nejeví fázi jako srpek pro Zemi u Slunce. Neobvyklé místo také Neptuna ochudilo o jeho dobře známou modrou barvu, jelikož odsud je sluneční světlo rozptýlené dopředu a tak je červenější podobně jako u zapadajícího Slunce. Neptun je menší ale hmotnější než Uran, má několik tmavých prstenců a vyzařuje více světla, než příjmá od Slunce.

Štítky: Neptun, Triton


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 360 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »