Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpky Neptuna a Tritona

Uznání: Voyager 2, NASA

Vnější Sluneční soustavou tiše plachtí sonda Voyager 2, jejíž kamera v roce 1989 spolu zachytila jako srpky Neptun a Triton. Snímek obří plynné planety a jejího zamračeného měsíce nahoře byl pořízen zezadu těsně po největším přiblížení. Takový snímek by nemohl být pořízen ze Země, protože Neptun nikdy nejeví fázi jako srpek pro Zemi u Slunce. Neobvyklé místo také Neptuna ochudilo o jeho dobře známou modrou barvu, jelikož odsud je sluneční světlo rozptýlené dopředu a tak je červenější podobně jako u zapadajícího Slunce. Neptun je menší ale hmotnější než Uran, má několik tmavých prstenců a vyzařuje více světla, než příjmá od Slunce.

Štítky: Neptun, Triton


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »