Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění aktivního Slunce

Uznání a copyright: Michael Kobusch

Úplné zatmění Slunce je zvláštní geocentrická událost na nebi, kdy Měsíc přechází přesně před slunečním diskem. Během rychle plynoucích několika minut totality mohou být šťastní pozemšťané nacházející se na dráze temného stínu Měsíce svědky podivuhodného třpytu sluneční korony jež sdílí oblohu s hvězdami a jasnými planetami. Příští úplné zatmění Slunce nastane zítra, 21.června. Jelikož je Slunce stále ve své aktivní fázi jedenáctiletého cyklu, tak pečliví pozorovatelé zatmění asi uvidí spektakulární jasné sluneční protuberance zvedajícími se nad aktivními oblastmi kolem slunečního okraje. Pohled dalekohledem by se mohl podobat tomuto úžasně podrobnému snímku zatmění Slunce ze srpna 1999 pořízenému začátkem totality z Kecelu v Maďarsku. Nadcházející událost 21.června 2001 bude viditelná jako částečné zatmění z některých částí Jižní Ameriky a většiny Afriky, ale jako úplné bude jen podél 125 mil (200km) širokého pásu, který probíhá územím Jižní Afriky a Madagaskaru. Samozřejmě, pokud necestujete zítra do Afriky (a nebo pokud tam již nejste), tak webservery plánují nabídnout živou podívanou z měsíčního stínu!

Štítky: Protuberance, Active sun, Total solar eclipse


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2019 Y4 Atlas

Další informace »