Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kolem blízké hvězdy CW Leonis byla nalezena voda

Drawing Uznání: SWAS, Harvard SAO, NASA

Mají světy mimo naši Sluneční soustavu vodní oceány jako na Zemi? Domněnka, že takové světy mohou existovat byla nedávno podložena novým důkazem, že se u blízké hvězdné soustavy CW Leonis vyskytuje voda. Nedávná pozorování družicí SWAS (Submillimeter Wave Astronomy Satellite) nalezla významné detekce světla na specifických barvách emitovanych vodou. Rychle vznikla hypotéza, že se díky centrální hvězdě odpařuje voda z mračna komet, jež obklopují hvězdu a jež je podobná Kuiperovu pásu komet, který obklopuje naše vlastní Slunce. Kresba nahoře zobrazuje soustavu CW Leonis s jejím hypotetickým mračnem vodu nesoucích komet uspořádaných do prstence. Nejbližší komety jsou vyobrazeny jak ukazují ohony bohaté na vodní páry směřující směrem od hvězdy. Ovšem dál od ústřední hvězdy by už komety neměly ukazovat výrazné ohony a měly by být řidší. Ústřední hvězda je take známa jako IRC+10216 a je stárnoucí obří hvězdou, jenž se nachází 500 světelných let v souhvězdí Lva (Leo).

Štítky: Hvězda, Voda, CW Leonis


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »