Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kolem blízké hvězdy CW Leonis byla nalezena voda

Drawing Uznání: SWAS, Harvard SAO, NASA

Mají světy mimo naši Sluneční soustavu vodní oceány jako na Zemi? Domněnka, že takové světy mohou existovat byla nedávno podložena novým důkazem, že se u blízké hvězdné soustavy CW Leonis vyskytuje voda. Nedávná pozorování družicí SWAS (Submillimeter Wave Astronomy Satellite) nalezla významné detekce světla na specifických barvách emitovanych vodou. Rychle vznikla hypotéza, že se díky centrální hvězdě odpařuje voda z mračna komet, jež obklopují hvězdu a jež je podobná Kuiperovu pásu komet, který obklopuje naše vlastní Slunce. Kresba nahoře zobrazuje soustavu CW Leonis s jejím hypotetickým mračnem vodu nesoucích komet uspořádaných do prstence. Nejbližší komety jsou vyobrazeny jak ukazují ohony bohaté na vodní páry směřující směrem od hvězdy. Ovšem dál od ústřední hvězdy by už komety neměly ukazovat výrazné ohony a měly by být řidší. Ústřední hvězda je take známa jako IRC+10216 a je stárnoucí obří hvězdou, jenž se nachází 500 světelných let v souhvězdí Lva (Leo).

Štítky: Hvězda, Voda, CW Leonis


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplnou náhodou

Počas snímania zatmenia Slnka sa podarilo zachytiť lietadlo A320 na linke Berlín- Antalya

Další informace »