Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kolem blízké hvězdy CW Leonis byla nalezena voda

Drawing Uznání: SWAS, Harvard SAO, NASA

Mají světy mimo naši Sluneční soustavu vodní oceány jako na Zemi? Domněnka, že takové světy mohou existovat byla nedávno podložena novým důkazem, že se u blízké hvězdné soustavy CW Leonis vyskytuje voda. Nedávná pozorování družicí SWAS (Submillimeter Wave Astronomy Satellite) nalezla významné detekce světla na specifických barvách emitovanych vodou. Rychle vznikla hypotéza, že se díky centrální hvězdě odpařuje voda z mračna komet, jež obklopují hvězdu a jež je podobná Kuiperovu pásu komet, který obklopuje naše vlastní Slunce. Kresba nahoře zobrazuje soustavu CW Leonis s jejím hypotetickým mračnem vodu nesoucích komet uspořádaných do prstence. Nejbližší komety jsou vyobrazeny jak ukazují ohony bohaté na vodní páry směřující směrem od hvězdy. Ovšem dál od ústřední hvězdy by už komety neměly ukazovat výrazné ohony a měly by být řidší. Ústřední hvězda je take známa jako IRC+10216 a je stárnoucí obří hvězdou, jenž se nachází 500 světelných let v souhvězdí Lva (Leo).

Štítky: Hvězda, Voda, CW Leonis


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »