Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kolem blízké hvězdy CW Leonis byla nalezena voda

Drawing Uznání: SWAS, Harvard SAO, NASA

Mají světy mimo naši Sluneční soustavu vodní oceány jako na Zemi? Domněnka, že takové světy mohou existovat byla nedávno podložena novým důkazem, že se u blízké hvězdné soustavy CW Leonis vyskytuje voda. Nedávná pozorování družicí SWAS (Submillimeter Wave Astronomy Satellite) nalezla významné detekce světla na specifických barvách emitovanych vodou. Rychle vznikla hypotéza, že se díky centrální hvězdě odpařuje voda z mračna komet, jež obklopují hvězdu a jež je podobná Kuiperovu pásu komet, který obklopuje naše vlastní Slunce. Kresba nahoře zobrazuje soustavu CW Leonis s jejím hypotetickým mračnem vodu nesoucích komet uspořádaných do prstence. Nejbližší komety jsou vyobrazeny jak ukazují ohony bohaté na vodní páry směřující směrem od hvězdy. Ovšem dál od ústřední hvězdy by už komety neměly ukazovat výrazné ohony a měly by být řidší. Ústřední hvězda je take známa jako IRC+10216 a je stárnoucí obří hvězdou, jenž se nachází 500 světelných let v souhvězdí Lva (Leo).

Štítky: Hvězda, Voda, CW Leonis


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »