Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Io v pravých barvách

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Nejpodivuhodnější měsíc ve Sluneční soustavě je jasně žlutý. Tento obrázek, jenž ukazuje skutečné barvy Io, byl pořízen v červenci 1999 sondou Galileo, jenž nyní obíhá Jupiter. Barvy na Io pochází od síry a roztavených silikátových hornin. Neobvyklý povrch Io udržuje velice mladý jeho systém aktivních sopek. Intenzivní gravitační slapy od Jupitera napínají Io a tlumí kmitání způsobené dalšími jupiterovými Galileovskými měsíci. Výsledné tření velice zahřívá vnitřek Io a způsobuje explozi roztavených hornin přes povrch. Sopky na Io jsou tak aktivní, že doslova obracejí celý měsíc naruby. Některá sopečná láva na Io je tak horká, že září ve tmě.

Štítky: Io, Jupiter


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Plejády

Další informace »