Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Web kamera pro Sluneční soustavu

Uznání a copyright: Geoff Chester

Všechny tyto snímky z celé Sluneční soustavy mají něco společného. Byly pořízeny 8 palcovým (20cm) dalekohledem, což je populární velikost u amatérských astronomů brusičů a s lehce modifikovanou "web kamerou", jenž se všeobecně používá pro posílání obrázků přes internet. Výsledky jsou jasně velice výtečné pro tak nenákladné a ihned dosazitelné zařízení. Každý ostrý obrázek byl vytvořen z 20 az 30 políček, které byly digitálně naskládány na sebe a zpracovány pomocí svobodného software. Digitální snímkování donedávna vyžadovalo od astronomů amatérů specializované kamery, ale příchod nízko světelných dohlížecích videokamer a web kamer nyní představuje další možnosti pro poměrně jasné objekty sluneční soustavy. Chcete zkusit trochu nekonvenční astronomie s web kamerou? Geoff Chester, důstojník pro vztahy s veřejností na observatoři amerického namořnictva U.S. Naval Observatory, nabízí tyto snímky a vylíčení svých vlastních dobrodružství z trávníku před domem na předměstí poblíž Washingtonu D.C.

Štítky: Mars, Měsíc, Venuše, Saturn, Slunce, Jupiter, Sluneční soustava, Camera


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »