Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Web kamera pro Sluneční soustavu

Uznání a copyright: Geoff Chester

Všechny tyto snímky z celé Sluneční soustavy mají něco společného. Byly pořízeny 8 palcovým (20cm) dalekohledem, což je populární velikost u amatérských astronomů brusičů a s lehce modifikovanou "web kamerou", jenž se všeobecně používá pro posílání obrázků přes internet. Výsledky jsou jasně velice výtečné pro tak nenákladné a ihned dosazitelné zařízení. Každý ostrý obrázek byl vytvořen z 20 az 30 políček, které byly digitálně naskládány na sebe a zpracovány pomocí svobodného software. Digitální snímkování donedávna vyžadovalo od astronomů amatérů specializované kamery, ale příchod nízko světelných dohlížecích videokamer a web kamer nyní představuje další možnosti pro poměrně jasné objekty sluneční soustavy. Chcete zkusit trochu nekonvenční astronomie s web kamerou? Geoff Chester, důstojník pro vztahy s veřejností na observatoři amerického namořnictva U.S. Naval Observatory, nabízí tyto snímky a vylíčení svých vlastních dobrodružství z trávníku před domem na předměstí poblíž Washingtonu D.C.

Štítky: Mars, Měsíc, Venuše, Saturn, Slunce, Jupiter, Sluneční soustava, Camera


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »