Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Léto na Jižním pólu

Uznání a copyright: Galileo Project, NASA

Prosincový slunovrat přináší na severní polokouli Země začátek zimy a na jižní polokouli začátek jara! Tento pohled na jižní polokouli Země skoro na začátku léta vznikl ze snímků ze sondy Galileo, které byly pořízeny při jeho průletu v prosinci 1990 kolem naší dobré planety. Mozaika vystředěná na jižní pól vznikla složením snímků pořizovaných v průběhu 24 hodin, takže se celá polokoule jeví osvětlená slunečním světlem. Jako tmavé masivy jsou vidět uprostřed vlevo Jižní Amerika, vpravo nahoře Afrika a vpravo dole Austrálie zatímco ve středu jasně září Antarktida. Výrazná jsou také vířící mračna, která v pravidelných odstupech vyznačují velké povětrnostní systémy.

Štítky: Meteority, Antarktida


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »