Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Léto na Jižním pólu

Uznání a copyright: Galileo Project, NASA

Prosincový slunovrat přináší na severní polokouli Země začátek zimy a na jižní polokouli začátek jara! Tento pohled na jižní polokouli Země skoro na začátku léta vznikl ze snímků ze sondy Galileo, které byly pořízeny při jeho průletu v prosinci 1990 kolem naší dobré planety. Mozaika vystředěná na jižní pól vznikla složením snímků pořizovaných v průběhu 24 hodin, takže se celá polokoule jeví osvětlená slunečním světlem. Jako tmavé masivy jsou vidět uprostřed vlevo Jižní Amerika, vpravo nahoře Afrika a vpravo dole Austrálie zatímco ve středu jasně září Antarktida. Výrazná jsou také vířící mračna, která v pravidelných odstupech vyznačují velké povětrnostní systémy.

Štítky: Meteority, Antarktida


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »