Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Léto na Jižním pólu

Uznání a copyright: Galileo Project, NASA

Prosincový slunovrat přináší na severní polokouli Země začátek zimy a na jižní polokouli začátek jara! Tento pohled na jižní polokouli Země skoro na začátku léta vznikl ze snímků ze sondy Galileo, které byly pořízeny při jeho průletu v prosinci 1990 kolem naší dobré planety. Mozaika vystředěná na jižní pól vznikla složením snímků pořizovaných v průběhu 24 hodin, takže se celá polokoule jeví osvětlená slunečním světlem. Jako tmavé masivy jsou vidět uprostřed vlevo Jižní Amerika, vpravo nahoře Afrika a vpravo dole Austrálie zatímco ve středu jasně září Antarktida. Výrazná jsou také vířící mračna, která v pravidelných odstupech vyznačují velké povětrnostní systémy.

Štítky: Meteority, Antarktida


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »