Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oslava slunovratu

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Aloha and Season's greetings! Dne 22. prosince v 01:14 světového času (21. prosince 15:14 Havajsko-Aleutského času), dosáhne Slunce na obloze planety Země svého nejjižnějšího bodu a vyznačí tak poslední změnu ročního období roku 2002. Považujme za oslavu tento nádherně podrobný, jasně vybarvený snímek aktivního Slunce. Bouřlivý snímek z přístroje EIT na palubě vesmírné observatoře SOHO je kompozitním snímkem ve falešných barvách ze tří snímků v extrémním ultrafialovém světle. Každý jednotlivý snímek zvýrazňuje jiný teplotní režim horní sluneční atmosféry a má přiřazenou zvláštní barvu: červenou pro 2 milióny stupňů, zelenou pro 1.5 miliónu stupňů a modrou pro 1 milión stupňů Celsia. Kombinovaný snímek ukazuje jasné aktivní oblasti rozprostřené na slunečním disku, které by se jinak ve viditelném světle jevily jako tmavé skupiny slunečních skvrn, spolu s velkolepými plazmovými smyčkami a nesmírnou protuberancí napravo na slunečním disku.

Štítky: Slunce, Slunovrat, Eit, Extremní ultrafialový


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »