Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oslava slunovratu

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Aloha and Season's greetings! Dne 22. prosince v 01:14 světového času (21. prosince 15:14 Havajsko-Aleutského času), dosáhne Slunce na obloze planety Země svého nejjižnějšího bodu a vyznačí tak poslední změnu ročního období roku 2002. Považujme za oslavu tento nádherně podrobný, jasně vybarvený snímek aktivního Slunce. Bouřlivý snímek z přístroje EIT na palubě vesmírné observatoře SOHO je kompozitním snímkem ve falešných barvách ze tří snímků v extrémním ultrafialovém světle. Každý jednotlivý snímek zvýrazňuje jiný teplotní režim horní sluneční atmosféry a má přiřazenou zvláštní barvu: červenou pro 2 milióny stupňů, zelenou pro 1.5 miliónu stupňů a modrou pro 1 milión stupňů Celsia. Kombinovaný snímek ukazuje jasné aktivní oblasti rozprostřené na slunečním disku, které by se jinak ve viditelném světle jevily jako tmavé skupiny slunečních skvrn, spolu s velkolepými plazmovými smyčkami a nesmírnou protuberancí napravo na slunečním disku.

Štítky: Slunce, Slunovrat, Eit, Extremní ultrafialový


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »