Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oslava slunovratu

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Aloha and Season's greetings! Dne 22. prosince v 01:14 světového času (21. prosince 15:14 Havajsko-Aleutského času), dosáhne Slunce na obloze planety Země svého nejjižnějšího bodu a vyznačí tak poslední změnu ročního období roku 2002. Považujme za oslavu tento nádherně podrobný, jasně vybarvený snímek aktivního Slunce. Bouřlivý snímek z přístroje EIT na palubě vesmírné observatoře SOHO je kompozitním snímkem ve falešných barvách ze tří snímků v extrémním ultrafialovém světle. Každý jednotlivý snímek zvýrazňuje jiný teplotní režim horní sluneční atmosféry a má přiřazenou zvláštní barvu: červenou pro 2 milióny stupňů, zelenou pro 1.5 miliónu stupňů a modrou pro 1 milión stupňů Celsia. Kombinovaný snímek ukazuje jasné aktivní oblasti rozprostřené na slunečním disku, které by se jinak ve viditelném světle jevily jako tmavé skupiny slunečních skvrn, spolu s velkolepými plazmovými smyčkami a nesmírnou protuberancí napravo na slunečním disku.

Štítky: Slunce, Slunovrat, Eit, Extremní ultrafialový


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »