Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oslava slunovratu

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Aloha and Season's greetings! Dne 22. prosince v 01:14 světového času (21. prosince 15:14 Havajsko-Aleutského času), dosáhne Slunce na obloze planety Země svého nejjižnějšího bodu a vyznačí tak poslední změnu ročního období roku 2002. Považujme za oslavu tento nádherně podrobný, jasně vybarvený snímek aktivního Slunce. Bouřlivý snímek z přístroje EIT na palubě vesmírné observatoře SOHO je kompozitním snímkem ve falešných barvách ze tří snímků v extrémním ultrafialovém světle. Každý jednotlivý snímek zvýrazňuje jiný teplotní režim horní sluneční atmosféry a má přiřazenou zvláštní barvu: červenou pro 2 milióny stupňů, zelenou pro 1.5 miliónu stupňů a modrou pro 1 milión stupňů Celsia. Kombinovaný snímek ukazuje jasné aktivní oblasti rozprostřené na slunečním disku, které by se jinak ve viditelném světle jevily jako tmavé skupiny slunečních skvrn, spolu s velkolepými plazmovými smyčkami a nesmírnou protuberancí napravo na slunečním disku.

Štítky: Slunce, Slunovrat, Eit, Extremní ultrafialový


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »