Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná mračna v Orionu

Uznání a copyright: Robert Gendler

Tuto úžasnou barevně zvýrazněnou mozaiku oblasti obklopující Velkou mlhovinu v Orionu zkonstruoval astrofotograf Robert Gendler při svých opakovaných návštěvách jedné z nejslavnějších mlhovin na noční obloze planety Země. Jak je vidět, tak mračnům v Orionu dominují načervenalá emisní mlhovina M42 vespod snímku s modrou reflekční mlhovinou, včetně NGC 1977 skoro nahoře. V prachových pásech a tmavých mlhovinách jsou rozeseta pozoruhodná kosmická zjevení, která obklopují hvězdné kolébky v Orionu, jsou asi 1500 světelných let daleko a sama mají několik světelných let napříč. Tyto mlhoviny, které se nacházejí na okraji obřího molekulárního komplexu mračen představují pouze malou, ale velice viditelnou část bohatství mezihvězdného materiálu v tomto regionu. V těchto barevných mračnech v Orionu astronomové také identifikovali něco, co se jeví jako početné sluneční soustavy v dětském stádiu.

Štítky: Star-formation, M42, Vznik planety, Mlhovina Orion, Ngc1977


50. vesmírný týden 2025

50. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 12. do 14. 12. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a ve středu po ránu projde přes hvězdu Regulus. Večer je nad jihem Saturn a přejde přes něj Titan. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Přes velké skvrny je aktivita Slunce nízká, přesto může nastat polární záře. Ranní komety trochu ruší svit Měsíce, večerní tmavá obloha jich ale také několik nabídne. Před 100 lety se narodil český astronom a meteorolog Ladislav Křivský.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Aktuální rozložení skvrn na Slunci.

Další informace »