Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná mračna v Orionu

Uznání a copyright: Robert Gendler

Tuto úžasnou barevně zvýrazněnou mozaiku oblasti obklopující Velkou mlhovinu v Orionu zkonstruoval astrofotograf Robert Gendler při svých opakovaných návštěvách jedné z nejslavnějších mlhovin na noční obloze planety Země. Jak je vidět, tak mračnům v Orionu dominují načervenalá emisní mlhovina M42 vespod snímku s modrou reflekční mlhovinou, včetně NGC 1977 skoro nahoře. V prachových pásech a tmavých mlhovinách jsou rozeseta pozoruhodná kosmická zjevení, která obklopují hvězdné kolébky v Orionu, jsou asi 1500 světelných let daleko a sama mají několik světelných let napříč. Tyto mlhoviny, které se nacházejí na okraji obřího molekulárního komplexu mračen představují pouze malou, ale velice viditelnou část bohatství mezihvězdného materiálu v tomto regionu. V těchto barevných mračnech v Orionu astronomové také identifikovali něco, co se jeví jako početné sluneční soustavy v dětském stádiu.

Štítky: Star-formation, M42, Vznik planety, Mlhovina Orion, Ngc1977


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »