Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná mračna v Orionu

Uznání a copyright: Robert Gendler

Tuto úžasnou barevně zvýrazněnou mozaiku oblasti obklopující Velkou mlhovinu v Orionu zkonstruoval astrofotograf Robert Gendler při svých opakovaných návštěvách jedné z nejslavnějších mlhovin na noční obloze planety Země. Jak je vidět, tak mračnům v Orionu dominují načervenalá emisní mlhovina M42 vespod snímku s modrou reflekční mlhovinou, včetně NGC 1977 skoro nahoře. V prachových pásech a tmavých mlhovinách jsou rozeseta pozoruhodná kosmická zjevení, která obklopují hvězdné kolébky v Orionu, jsou asi 1500 světelných let daleko a sama mají několik světelných let napříč. Tyto mlhoviny, které se nacházejí na okraji obřího molekulárního komplexu mračen představují pouze malou, ale velice viditelnou část bohatství mezihvězdného materiálu v tomto regionu. V těchto barevných mračnech v Orionu astronomové také identifikovali něco, co se jeví jako početné sluneční soustavy v dětském stádiu.

Štítky: Star-formation, M42, Vznik planety, Mlhovina Orion, Ngc1977


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Další informace »