Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná mračna v Orionu

Uznání a copyright: Robert Gendler

Tuto úžasnou barevně zvýrazněnou mozaiku oblasti obklopující Velkou mlhovinu v Orionu zkonstruoval astrofotograf Robert Gendler při svých opakovaných návštěvách jedné z nejslavnějších mlhovin na noční obloze planety Země. Jak je vidět, tak mračnům v Orionu dominují načervenalá emisní mlhovina M42 vespod snímku s modrou reflekční mlhovinou, včetně NGC 1977 skoro nahoře. V prachových pásech a tmavých mlhovinách jsou rozeseta pozoruhodná kosmická zjevení, která obklopují hvězdné kolébky v Orionu, jsou asi 1500 světelných let daleko a sama mají několik světelných let napříč. Tyto mlhoviny, které se nacházejí na okraji obřího molekulárního komplexu mračen představují pouze malou, ale velice viditelnou část bohatství mezihvězdného materiálu v tomto regionu. V těchto barevných mračnech v Orionu astronomové také identifikovali něco, co se jeví jako početné sluneční soustavy v dětském stádiu.

Štítky: Star-formation, M42, Vznik planety, Mlhovina Orion, Ngc1977


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »