Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhoviny v Orionu

Uznání a copyright: Emmanuel Mallart

V jednom z nejznámějších souhvězdí na noční obloze, zatoulané 1500 světelných let daleko, září Mlhovina v Orionu a tmavá mlhovina Koňská hlava jako kontrastní kosmické obrazy. Obě mlhoviny jsou vidět na této nádherné kompozitní fotografii spolu s dalšími mlhovinami jako součást obřího komplexu molekulárních mračen v Orionu, který samotný napříč měří stovky světelných let. Skvostná Mlhovina v Orionu (M42) se nachází vespod snímku. Tyto jasné centrální oblasti emisní mlhoviny byly zachyceny na citlivý film poměrně krátkou expozicí 30 sekund. Nad M42 jsou kupy nápadných modravých reflekčních mlhovin a slabší načervenalé emisní mlhoviny zaznamenané na dodatečných expozicích s délkou trvání až 40 minut. Koňská hlava se jeví jako tmavá mlhovina, malá silueta notched proti dlouhé červené záři vlevo nahoře. Nejvýchodnější hvězda pásu Oriona Alnitak je vidět jako nejjasnější hvězda nad Koňskou hlavou. Hned nalevo od Alnitaku je mlhovina Plamen s mraky jasné emise a dramatickými tmavými prachovými pásy. Teleskopické expozice byly pořízeny v září 2001 z Jižních francouzských Alp ve výšce 2800 metrů (o něco blíže ke hvězdám!).

Štítky: Emisní mlhovina, M42, Tmavá mlhovina, Reflekční mlhovina, Mlhovina Orion, Horsehead nebula, Flame nebula


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »