Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmické vlny ukazují na tmavý vesmír

Uznání: Very Small Array Collaboration

To, co se může zdát někomu rozmazané, dělá zase jiným lidem jisté věci křiťálově čisté. Mikrovlnné záření kosmického pozadí, které pochází z vesmíru může mít takový rozmazaný vzor jako je nahoře jen tehdy, pokud vesmír obsahoval jasně definované množství tmavé hmoty a tmavé energie. Závěr podložený podrobnou analýzou teploty a rozmístěním hrbolů byl tak překvapením pro ty, kteří si mysleli, že předchozí důkazy pro takový podivný vesmír založené na pozorování vzdálených supernov jsou poněkud nepřesné. Měření se uskutečnila za pomoci nové skupiny mikrovlnných dalekohledů nazývaných Velmi malá řada (Very Small Array) na Tenerife ve Španělsku. Hrboly nahoře jsou jedny z vůbec nejstarších spatřených objektů.

Štítky: Raný vesmír, CMB, VSA


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »