Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmické vlny ukazují na tmavý vesmír

Uznání: Very Small Array Collaboration

To, co se může zdát někomu rozmazané, dělá zase jiným lidem jisté věci křiťálově čisté. Mikrovlnné záření kosmického pozadí, které pochází z vesmíru může mít takový rozmazaný vzor jako je nahoře jen tehdy, pokud vesmír obsahoval jasně definované množství tmavé hmoty a tmavé energie. Závěr podložený podrobnou analýzou teploty a rozmístěním hrbolů byl tak překvapením pro ty, kteří si mysleli, že předchozí důkazy pro takový podivný vesmír založené na pozorování vzdálených supernov jsou poněkud nepřesné. Měření se uskutečnila za pomoci nové skupiny mikrovlnných dalekohledů nazývaných Velmi malá řada (Very Small Array) na Tenerife ve Španělsku. Hrboly nahoře jsou jedny z vůbec nejstarších spatřených objektů.

Štítky: Raný vesmír, CMB, VSA


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »