Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Radioteleskopy Very Large Array

Uznání: VLA, NRAO

Nejfotogeničtější soustava radioteleskopů na světě je také jedna z nejproduktivnějších. Každý z 27 radioteleskopů soustavy Very Large Array (VLA) má velikost domu a může se pohybovat po kolejích. VLA v Novém Mexiku v USA na snímku nahoře slaví svůj dvacátý druhý rok provozu. S využitím VLA byla objevena voda na planetě Merkuru, radiově jasné korony kolem obyčejných hvězd, mikrokvazary v naší Galaxii, gravitačně vyvolané Einsteinovy prstence kolem vzdálených galaxií a rádiové protějšky ke kosmologicky vzdáleným gama vzplanutím. Obrovská velikost VLA astronomům umožnila studovat podrobností velmi rychlých kosmických výtrysků a dokonce i mapovat střed naší Galaxie. Plánuje se také vylepšení VLA.

Štítky: VLA, Radio telescopes


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »