Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rádiový oblouk galaktického středu

Uznání: Farhad Yusef-Zadeh et al. (Northwestern), VLA, NRAO

Co způsobuje tuto neobvyklou strukturu poblíž středu naší Galaxie? Dlouhé rovnoběžné paprsky, které zešikma probíhají vrchem radiového snímku nahoře, jsou dohromady známé jako Rádiový oblouk galaktického středu a přímo vyčnívají z Galaktické roviny. Rádiový oblouk je spojen s Galaktickým středem podivnými zakřivenými filamenty, které jsou známy jako Oblouky. Jasná rádiová struktura vpravo dole nejspíše obklopuje černou díru v Galaktickém centru a je známá jako Sagittarius A*. Jedna hypotéza tvrdí, že Rádiový oblouk a Oblouky mají svou geometrii proto, protože obsahují horké plazma tekoucí podél čar s konstantním magnetickým polem. Zdá se, že nedávné snímky z rentgenové observatoře Chandra ukazují, jak tato plazma koliduje s okolním mračnem chladného plynu.

Štítky: Mléčná dráha, Galactic Center Radio Arc


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »