Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rádiový oblouk galaktického středu

Uznání: Farhad Yusef-Zadeh et al. (Northwestern), VLA, NRAO

Co způsobuje tuto neobvyklou strukturu poblíž středu naší Galaxie? Dlouhé rovnoběžné paprsky, které zešikma probíhají vrchem radiového snímku nahoře, jsou dohromady známé jako Rádiový oblouk galaktického středu a přímo vyčnívají z Galaktické roviny. Rádiový oblouk je spojen s Galaktickým středem podivnými zakřivenými filamenty, které jsou známy jako Oblouky. Jasná rádiová struktura vpravo dole nejspíše obklopuje černou díru v Galaktickém centru a je známá jako Sagittarius A*. Jedna hypotéza tvrdí, že Rádiový oblouk a Oblouky mají svou geometrii proto, protože obsahují horké plazma tekoucí podél čar s konstantním magnetickým polem. Zdá se, že nedávné snímky z rentgenové observatoře Chandra ukazují, jak tato plazma koliduje s okolním mračnem chladného plynu.

Štítky: Mléčná dráha, Galactic Center Radio Arc


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »