Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a planety nad Eiffelovou věží

Uznání a copyright: Thierry Legault

Velké večerní uskupení planet se chýlí ke svému konci. Ještě před tím, než se všechny planety vydaly svým vlastním směry, tak Měsíc byl natolik laskav a s některými z nich pózoval. Planety na snímku nahoře, pořízeném v minulém týdnu, jsou Venuše a Jupiter. Mars, Saturn a dokonce i Merkur se nacházejí od Venuše vpravo dole, ale jsou příliš slabé, než aby byly vidět. Během příštích dvou týdnů bude Měsíc vycházet, čím dál tím dřív a 26. května projde fází úplňku. Venuše a Jupiter budou i nadále zářit a budou se spolu k sobě pohybovat až ke svému nejtěsnějšímu přiblížení 3. června. Také se očekává, že Eiffelova věž zůstane právě tam, kde je.

Štítky: Měsíc, Planety, Eiffel Tower, Mouse over


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru před Sluncem

Bílov okr. NJ, čas 13:50 SEČ

Další informace »