Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a planety nad Eiffelovou věží

Uznání a copyright: Thierry Legault

Velké večerní uskupení planet se chýlí ke svému konci. Ještě před tím, než se všechny planety vydaly svým vlastním směry, tak Měsíc byl natolik laskav a s některými z nich pózoval. Planety na snímku nahoře, pořízeném v minulém týdnu, jsou Venuše a Jupiter. Mars, Saturn a dokonce i Merkur se nacházejí od Venuše vpravo dole, ale jsou příliš slabé, než aby byly vidět. Během příštích dvou týdnů bude Měsíc vycházet, čím dál tím dřív a 26. května projde fází úplňku. Venuše a Jupiter budou i nadále zářit a budou se spolu k sobě pohybovat až ke svému nejtěsnějšímu přiblížení 3. června. Také se očekává, že Eiffelova věž zůstane právě tam, kde je.

Štítky: Měsíc, Planety, Eiffel Tower, Mouse over


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »