Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a planety nad Eiffelovou věží

Uznání a copyright: Thierry Legault

Velké večerní uskupení planet se chýlí ke svému konci. Ještě před tím, než se všechny planety vydaly svým vlastním směry, tak Měsíc byl natolik laskav a s některými z nich pózoval. Planety na snímku nahoře, pořízeném v minulém týdnu, jsou Venuše a Jupiter. Mars, Saturn a dokonce i Merkur se nacházejí od Venuše vpravo dole, ale jsou příliš slabé, než aby byly vidět. Během příštích dvou týdnů bude Měsíc vycházet, čím dál tím dřív a 26. května projde fází úplňku. Venuše a Jupiter budou i nadále zářit a budou se spolu k sobě pohybovat až ke svému nejtěsnějšímu přiblížení 3. června. Také se očekává, že Eiffelova věž zůstane právě tam, kde je.

Štítky: Měsíc, Planety, Eiffel Tower, Mouse over


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »