Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bitva obřích bouřkových systémů na Jupiteru

Uznání: Voyager 2, NASA

Na Jupiteru se sráží dva největší bouřkové systémy a výsledkem si nikdo není jistý. Větší bouře je slavná Velká rudá skvrna a menší je velký bílý ovál. Obě jsou vířícími oblačnými systémy, které na Jupiteru cirkulují. Bílý ovál je částí pásu mraků, které obíjají Jupiter rychleji, než Velká rudá skvrna. Před dvěma týdny začala Velká rudá skvrna ovál zpomalovat a kolize by mohla trvat další měsíc. Ovál asi přežije, ale mohl by se rozpadnout nebo by mohl být absorbován. To se již předtím dvěma bouřkovým systému přihodilo v roce 1975 a způsobilo to několikaleté zeslabení červené barvy Velké rudé skvrny. Snímek jupiterovy Velké rudé skvrny nahoře pořídila v roce 1979 prolétající automatická sonda Voyager 2. Pod Skvrnou byl vidět jiný bílý ovál.

Štítky: Reflekční mlhovina, M78


14. vesmírný týden 2026

14. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 3. do 5. 4. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je lehce zvýšená, především vidíme hodně menších skvrn. Probíhají poslední přípravy na odpočet startu rakety SLS s lodí Orion, která pošle misi Artemis II na cestu kolem Měsíce. Zároveň bylo oznámeno zrušení stanice Gateway u Měsíce. Český VZLÚ podepsal dohodu s ESA o spolupráci na družici AMBIC. Před 60 lety se první umělou družicí Měsíce stala Luna 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zákryt Regula Měsícem

Snímek Měsíce a Regula před zákrytem.

Další informace »