Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bitva obřích bouřkových systémů na Jupiteru

Uznání: Voyager 2, NASA

Na Jupiteru se sráží dva největší bouřkové systémy a výsledkem si nikdo není jistý. Větší bouře je slavná Velká rudá skvrna a menší je velký bílý ovál. Obě jsou vířícími oblačnými systémy, které na Jupiteru cirkulují. Bílý ovál je částí pásu mraků, které obíjají Jupiter rychleji, než Velká rudá skvrna. Před dvěma týdny začala Velká rudá skvrna ovál zpomalovat a kolize by mohla trvat další měsíc. Ovál asi přežije, ale mohl by se rozpadnout nebo by mohl být absorbován. To se již předtím dvěma bouřkovým systému přihodilo v roce 1975 a způsobilo to několikaleté zeslabení červené barvy Velké rudé skvrny. Snímek jupiterovy Velké rudé skvrny nahoře pořídila v roce 1979 prolétající automatická sonda Voyager 2. Pod Skvrnou byl vidět jiný bílý ovál.

Štítky: Reflekční mlhovina, M78


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »