Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Infračervené kosmické pozadí

Uznání: A. Kashlinsky (SSAI) & S. Odenwald (Raytheon), 2MASS, NSF, NASA

Jaký vzor pozadí má obloha? Odpověď záleží na uvažovaném druhu světla a na některých vlnových délkách všechna ta změť materiálu v popředí ji činí stále neznámou. Ovšem docela nedávno bylo pomocí dalekohledu 2MASS s vysokým rozlišením zobrazeno pozadí v blízkém infračerveném světle a potvrdily se dřívější odhady, že je více jak dvakrát jasnější než se původně čekalo. Nahoře je v zástupných barvách malý výsek infračerveného kosmického pozadí (Cosmic Infrared Background - CIB). Světlo, které je vidět vyzářily úplně první hvězdy a galaxie ve vesmíru. Toto světlo bylo emitováno, když byl vesmír ani ne z poloviny tak starý jak dnes. CIB je stejnorodější než současný vesmír, jelikož hvězdy byly v ranných dobách lépe rozprostřeny. Jasnost pozadí ukazuje, že mnoho hvězd ve vesmíru vzniklo mezi kosmologickými rudými posuvy jedna až sedm.

Štítky: Reflekční mlhovina, M78


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »