Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koronální díra

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Tento zlověstný tmavý útvar, který se rozprostírá přes tvář aktivního slunce je koronální díra. Je to nízkohustotní oblast rozkládající se nad povrchem, kde se sluneční magnetické pole volně otevírá do meziplanetárního prostoru. Od let 1960 se koronální díry rozsáhle studují v ultrafialovém a rentgenovém světle z vesmíru. Jsou známé jako zdroje vysokorychlostního slunečního větru, atomů a elektronů, které tečou ven podél otevřených siločár magnetického pole. V obdobích nízké aktivity koronální díry typicky pokrývají oblasti pouze nad slunečními póly. Ale tato koronální díra, jedna z doposud největších pozorovaných v současném cyklu sluneční aktivity, se rozpíná od jižního pólu (dole) až hodně na severní polokouli. Koronální díry jako je tato mohou trvat několik slunečních otoček, než se magnetická pole posunou a změní konfiguraci. Tento snímek Slunce z 8.ledna ve falešných barvách pořídil v extrémním ultrafialovém světle přístroj EIT na palubě vesmírné observatoře SOHO.

Štítky: Slunce, Korona, Sluneční vítr, Coronal hole


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »