Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koronální díra

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Tento zlověstný tmavý útvar, který se rozprostírá přes tvář aktivního slunce je koronální díra. Je to nízkohustotní oblast rozkládající se nad povrchem, kde se sluneční magnetické pole volně otevírá do meziplanetárního prostoru. Od let 1960 se koronální díry rozsáhle studují v ultrafialovém a rentgenovém světle z vesmíru. Jsou známé jako zdroje vysokorychlostního slunečního větru, atomů a elektronů, které tečou ven podél otevřených siločár magnetického pole. V obdobích nízké aktivity koronální díry typicky pokrývají oblasti pouze nad slunečními póly. Ale tato koronální díra, jedna z doposud největších pozorovaných v současném cyklu sluneční aktivity, se rozpíná od jižního pólu (dole) až hodně na severní polokouli. Koronální díry jako je tato mohou trvat několik slunečních otoček, než se magnetická pole posunou a změní konfiguraci. Tento snímek Slunce z 8.ledna ve falešných barvách pořídil v extrémním ultrafialovém světle přístroj EIT na palubě vesmírné observatoře SOHO.

Štítky: Slunce, Korona, Sluneční vítr, Coronal hole


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »