Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koronální díra

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Tento zlověstný tmavý útvar, který se rozprostírá přes tvář aktivního slunce je koronální díra. Je to nízkohustotní oblast rozkládající se nad povrchem, kde se sluneční magnetické pole volně otevírá do meziplanetárního prostoru. Od let 1960 se koronální díry rozsáhle studují v ultrafialovém a rentgenovém světle z vesmíru. Jsou známé jako zdroje vysokorychlostního slunečního větru, atomů a elektronů, které tečou ven podél otevřených siločár magnetického pole. V obdobích nízké aktivity koronální díry typicky pokrývají oblasti pouze nad slunečními póly. Ale tato koronální díra, jedna z doposud největších pozorovaných v současném cyklu sluneční aktivity, se rozpíná od jižního pólu (dole) až hodně na severní polokouli. Koronální díry jako je tato mohou trvat několik slunečních otoček, než se magnetická pole posunou a změní konfiguraci. Tento snímek Slunce z 8.ledna ve falešných barvách pořídil v extrémním ultrafialovém světle přístroj EIT na palubě vesmírné observatoře SOHO.

Štítky: Slunce, Korona, Sluneční vítr, Coronal hole


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »