Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Železné Slunce

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Snímek Slunce nahoře byl zaznamenám v ultrafialovém světle emitovaném jedenáctinásobně ionizovaným železem při teplotách přes 2 milióny stupňů Farenheita v den rovnodennosti 22. září. Snímek pořídila kamera EIT na palubě družice SOHO, což je vesmírná observatoř, která trvale pozoruje Slunce. Jedenáctinásobně ionizované železo je atomizované železo s jedenácti odtrženými elektrony. Elektrony jsou održené zuřivými srážkami s jinými atomy a elektrony, k nimž dochází při extrémních teplotách ve sluneční koroně. Jelikož elektrony mají negativní náboj, tak výsledný ionizovaný atom má vysoký pozitivní náboj. Astronomická "zkratka" pro jedenácti násobně ionizované železo se píše jako "Fe XII", chemická značka železa následovaná římskou číslicí 12 (Fe I je neutrální železo).

Štítky: Slunce, Ultrafialový, Ionize, Ion, Iron


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »