Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Železné Slunce

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Snímek Slunce nahoře byl zaznamenám v ultrafialovém světle emitovaném jedenáctinásobně ionizovaným železem při teplotách přes 2 milióny stupňů Farenheita v den rovnodennosti 22. září. Snímek pořídila kamera EIT na palubě družice SOHO, což je vesmírná observatoř, která trvale pozoruje Slunce. Jedenáctinásobně ionizované železo je atomizované železo s jedenácti odtrženými elektrony. Elektrony jsou održené zuřivými srážkami s jinými atomy a elektrony, k nimž dochází při extrémních teplotách ve sluneční koroně. Jelikož elektrony mají negativní náboj, tak výsledný ionizovaný atom má vysoký pozitivní náboj. Astronomická "zkratka" pro jedenácti násobně ionizované železo se píše jako "Fe XII", chemická značka železa následovaná římskou číslicí 12 (Fe I je neutrální železo).

Štítky: Slunce, Ultrafialový, Ionize, Ion, Iron


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »