Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6992: odlesk závoje

Uznání a copyright: Steve Mandel, Hidden Valley Observatory

Dokonce jeste po 5000 letech se za překrásnou Závojovou mlhovinou pořád otáčejí lidé. Mlhovina je katalogizovana jako NGC 6992 a tato zarici vlakna mezihvezdneho plynu po razech jsou soucasti vetsich sferickych zbytku po supernove znamych jako Smycka v Labuti nebo take Zavojova mlhovina, rozpinajici se zbytky po hvezde, ktera vybuchla pred vice jak 5000 lety. Tento barevny digitalni snimek kousku Zavoje byl zpracovan a zvyraznen, aby se zvyraznily uzasne podrobnosti v tomto prusvitnem kosmickem mracnu. Z nasi perspektivy je Zavojova mlhovina videt proti bohatemu hveznemu poli Mlecne drahy a nyni je znamo, ze lezi ve vzdalenosti asi 1400 svetelnych let v souhvezdi Labute (Cygnus). At that distance, Svedkove teto hvezdne exploze by v teto vzdalenosti videli hvezdu na nebi s jasnosti dosahujici az -8 magnitude, coz zhruba odpovida jasnosti srpku Mesice.

Štítky: Zbytek supernovy, Závojová mlhovina, Ngc 6992


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »