Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6992: odlesk závoje

Uznání a copyright: Steve Mandel, Hidden Valley Observatory

Dokonce jeste po 5000 letech se za překrásnou Závojovou mlhovinou pořád otáčejí lidé. Mlhovina je katalogizovana jako NGC 6992 a tato zarici vlakna mezihvezdneho plynu po razech jsou soucasti vetsich sferickych zbytku po supernove znamych jako Smycka v Labuti nebo take Zavojova mlhovina, rozpinajici se zbytky po hvezde, ktera vybuchla pred vice jak 5000 lety. Tento barevny digitalni snimek kousku Zavoje byl zpracovan a zvyraznen, aby se zvyraznily uzasne podrobnosti v tomto prusvitnem kosmickem mracnu. Z nasi perspektivy je Zavojova mlhovina videt proti bohatemu hveznemu poli Mlecne drahy a nyni je znamo, ze lezi ve vzdalenosti asi 1400 svetelnych let v souhvezdi Labute (Cygnus). At that distance, Svedkove teto hvezdne exploze by v teto vzdalenosti videli hvezdu na nebi s jasnosti dosahujici az -8 magnitude, coz zhruba odpovida jasnosti srpku Mesice.

Štítky: Zbytek supernovy, Závojová mlhovina, Ngc 6992


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »