Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6992: odlesk závoje

Uznání a copyright: Steve Mandel, Hidden Valley Observatory

Dokonce jeste po 5000 letech se za překrásnou Závojovou mlhovinou pořád otáčejí lidé. Mlhovina je katalogizovana jako NGC 6992 a tato zarici vlakna mezihvezdneho plynu po razech jsou soucasti vetsich sferickych zbytku po supernove znamych jako Smycka v Labuti nebo take Zavojova mlhovina, rozpinajici se zbytky po hvezde, ktera vybuchla pred vice jak 5000 lety. Tento barevny digitalni snimek kousku Zavoje byl zpracovan a zvyraznen, aby se zvyraznily uzasne podrobnosti v tomto prusvitnem kosmickem mracnu. Z nasi perspektivy je Zavojova mlhovina videt proti bohatemu hveznemu poli Mlecne drahy a nyni je znamo, ze lezi ve vzdalenosti asi 1400 svetelnych let v souhvezdi Labute (Cygnus). At that distance, Svedkove teto hvezdne exploze by v teto vzdalenosti videli hvezdu na nebi s jasnosti dosahujici az -8 magnitude, coz zhruba odpovida jasnosti srpku Mesice.

Štítky: Zbytek supernovy, Závojová mlhovina, Ngc 6992


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše míří do Plejád

Další informace »