Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Paprsčité lunární krátery Tycho a Koperník

Uznání a copyright: Steve Mandel, Hidden Valley Observatory

V triedrech nebo malých dalekohledech oslnivý Měsíc je posetý impaktními krátery. Během částečných měsíčních fází jsou krátery podél terminátoru zvýrazněné ostře vrženými stíny. Když je ale Měsíc v úplňku, tak z některých kráterů vyráží systémy jasných radiálních linií nebo paprsků. Tento podrobný digitální snímek měsíčního úplňku zachycuje dva prominentní paprskovité krátery: Koperník (vlevo nahoře) a Tycho (vpravo dole), každý s rozsáhlým paprskovitým systémem utvářeným světle zbarvenými horninami vyvrženými při vzniku impaktního kráteru. Obecně jsou paprskovité krátery poměrně mladé, neboť jejich paprsky překrývají lunární terén. Ve skutečnosti je 85 kilometrů široký kráter Tycho s nejdále zasahujícími paprsky nejmladší velký kráter na přivrácené straně. Kráter Koperník(Copernicus) obklopený tmavým mořem, jenž krásně kontrastuje s jeho jasnými paprsky, má průměr 93 kilometrů.

Štítky: Měsíc, Kráter, Copernicus, Tycho, Ray crater


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »