Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseidy v létě

Uznání a copyright: Rick Scott & Joe Orman

Odvržené kousky komety Swift-Tuttle každoročně v tuto dobu sviští horní atmosférou jako padající hvězdný prach, jak planeta Země prochází poblíž kometární dráhy. Na severní polokouli je tato pravidelná nebeská podívaná každoročně známá jako Perseidy, pojmenovaná podle toho, že stopy meteorů jdou vysledovat do jediného "bodu vyzařování" (radiantu) v souhvězdí Persea. Tato překrásná širokoúhlá fotografie z roku 1997 zachycuje 20 stupňů dlouhý bolid a další slabší meteor - Perseidu v bohaté oblasti severní letní Mléčné dráhy. K dispozici je i označená verze, jenž identifikuje polohu radiantu, okolní objekty a souhvězdí. Meteorický roj Perseid je snadno pozorovatelný (jen běžte ven a dívejte se!) a tento víkend nastane očekávané maximum v neděli 12.srpna časně ráno pro Severní Ameriku. I přes rušivé měsíční světlo byli loňský rok věrní pozorovatelé Perseid odměněni jasnými meteory a rozsáhlými polárními zářemi.

Štítky: Kometa, Perseidy, Meteorický roj


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »