Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseidy v létě

Uznání a copyright: Rick Scott & Joe Orman

Odvržené kousky komety Swift-Tuttle každoročně v tuto dobu sviští horní atmosférou jako padající hvězdný prach, jak planeta Země prochází poblíž kometární dráhy. Na severní polokouli je tato pravidelná nebeská podívaná každoročně známá jako Perseidy, pojmenovaná podle toho, že stopy meteorů jdou vysledovat do jediného "bodu vyzařování" (radiantu) v souhvězdí Persea. Tato překrásná širokoúhlá fotografie z roku 1997 zachycuje 20 stupňů dlouhý bolid a další slabší meteor - Perseidu v bohaté oblasti severní letní Mléčné dráhy. K dispozici je i označená verze, jenž identifikuje polohu radiantu, okolní objekty a souhvězdí. Meteorický roj Perseid je snadno pozorovatelný (jen běžte ven a dívejte se!) a tento víkend nastane očekávané maximum v neděli 12.srpna časně ráno pro Severní Ameriku. I přes rušivé měsíční světlo byli loňský rok věrní pozorovatelé Perseid odměněni jasnými meteory a rozsáhlými polárními zářemi.

Štítky: Kometa, Perseidy, Meteorický roj


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »