Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

PKS 1127 145: Quasar View

Uznání: A. Siemiginowska (CfA) & J. Bechtold (U. Arizona), et al., NASA

Kvasar známý jako PKS 1127-145 se nachází deset miliard světelných let od naší planety. Pohled z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope na levém panelu ukazuje tento kvasar spolu s dalšími galaxiemi tak, jak se jeví v optickém světle. Samotný kvasar je jako nejjasnější objekt v pravém dolním rohu. Na pravém panelu je rentgenový snímek z observatoře Chandra přesně odpovídající Hubbleovu poli. Zatímco na snímku z Chandry nejsou vidět obyčejnější galaxie, tak rentgenovému pohledu dominuje výrazný výtrysk dlouhý skoro milión světelných let, který vyvěrá z kvasaru. O kvasaru, který je jasný jak v optickém, tak v rentgenovém světle se předpokládá, že hostí superhmotnou černou díru, která pohání výtrysk a činí PKS 1127-145 viditelným napříč celým spektrem a dělá jej majákem ze vzdáleného vesmíru.

Štítky: Rentgenový, Výtrysk, Kvasar


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »