Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc nad Mongolskem

Uznání a copyright: Olivier Staiger

Nad západním horizontem mongolského hlavního města Ulanbátaru se září městských světel a přes mraky se prodírá mladý měsíc. Tenký sluncem osvětlený srpek je starý asi 2 dny a na tomto snímku pořízeném 10. března 1997 je silně přeexponovaný. Díky zemskému svitu - slunečnímu světlu odraženému od Země na Měsíc, je též viditelná noční strana Měsíce. Hned pod Měsícem září přes mraky jasný Saturn. Pozorovatelé budou mít příležitost pozorovat, jak Měsíc přechází před prstenčitou planetou v únoru, březnu a dubnu tohoto roku. Zanedlouho, 20. února nastane výrazný zákryt Saturna Měsícem. Z části Severní Ameriky bude vidět, jak Saturn zmizí za tmavým okrajem Měsíce v první čtvrti. Někdo může také využít tuto příležitost a pátrat po ztracených prstencích Saturna.

Štítky: Měsíc, Saturn, Prstence, Mongolia


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »