Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc nad Mongolskem

Uznání a copyright: Olivier Staiger

Nad západním horizontem mongolského hlavního města Ulanbátaru se září městských světel a přes mraky se prodírá mladý měsíc. Tenký sluncem osvětlený srpek je starý asi 2 dny a na tomto snímku pořízeném 10. března 1997 je silně přeexponovaný. Díky zemskému svitu - slunečnímu světlu odraženému od Země na Měsíc, je též viditelná noční strana Měsíce. Hned pod Měsícem září přes mraky jasný Saturn. Pozorovatelé budou mít příležitost pozorovat, jak Měsíc přechází před prstenčitou planetou v únoru, březnu a dubnu tohoto roku. Zanedlouho, 20. února nastane výrazný zákryt Saturna Měsícem. Z části Severní Ameriky bude vidět, jak Saturn zmizí za tmavým okrajem Měsíce v první čtvrti. Někdo může také využít tuto příležitost a pátrat po ztracených prstencích Saturna.

Štítky: Měsíc, Saturn, Prstence, Mongolia


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »