Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místní mezihvězdné mračno

Uznání ilustrace a copyright: Linda Huff (American Scientist), Priscilla Frisch (U. Chicago)

Hvězdy nejsou samy. V disku naší Galaxie Mléčné dráhy je asi 10 procent viditelné hmoty ve formě plynu zvaného mezihvězdné médium (interstellar medium - ISM). ISM není uniformní ale vykazuje shluky, dokonce v blízkosti našeho Slunce. Detekce místního ISM je docela obtížná, protože plyn je tak řídký a emituje tak málo světla. Skládá se většinou z vodíku, který ovšem absorbuje velmi specifické barvy a ty lze detekovat ve světle nejbližších hvězd. Nahoře je pracovní mapa místního ISM do 10 světelných let založená na nedávných pozorováních. Tato pozorování ukazují, že se Slunce pohybuje přes Místní mezihvězdný mrak, který plyne ven z hvězdotvorné oblasti asociace Štír-Kentaur. Během příštích 10000 let Slunce možná Místní mezihvězdné mračno opustí. O místním ISM zůstává hodně neznámého, včetně podrobností jeho rozložení, původu a toho jak ovlivňuje Slunce a Zemi.

Štítky: Slunce, Mezihvězdné prostředí, Local cloud


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »