Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místní mezihvězdné mračno

Uznání ilustrace a copyright: Linda Huff (American Scientist), Priscilla Frisch (U. Chicago)

Hvězdy nejsou samy. V disku naší Galaxie Mléčné dráhy je asi 10 procent viditelné hmoty ve formě plynu zvaného mezihvězdné médium (interstellar medium - ISM). ISM není uniformní ale vykazuje shluky, dokonce v blízkosti našeho Slunce. Detekce místního ISM je docela obtížná, protože plyn je tak řídký a emituje tak málo světla. Skládá se většinou z vodíku, který ovšem absorbuje velmi specifické barvy a ty lze detekovat ve světle nejbližších hvězd. Nahoře je pracovní mapa místního ISM do 10 světelných let založená na nedávných pozorováních. Tato pozorování ukazují, že se Slunce pohybuje přes Místní mezihvězdný mrak, který plyne ven z hvězdotvorné oblasti asociace Štír-Kentaur. Během příštích 10000 let Slunce možná Místní mezihvězdné mračno opustí. O místním ISM zůstává hodně neznámého, včetně podrobností jeho rozložení, původu a toho jak ovlivňuje Slunce a Zemi.

Štítky: Slunce, Mezihvězdné prostředí, Local cloud


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »