Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Reflekční mlhovina M78

Uznání a copyright: S. Lee, C. Tinney, & D. Malin, AAO

M78, jednu z nejjasnějších reflekčních mlhovin na obloze, zvýrazňuje záhadná modrá zář a zlověstné sloupy tmavého prachu. Mlhovina je vidět i malým dalekohledem v souhvězdí Oriona. Prach nejenom že absorbuje světlo, ale také odráží světlo několika jasných modrých hvězd, které v mlhovině nedávno vznikly. Stejný typ rozptylu světla, který zabarvuje denní oblohu modrou barvu ještě dále zvýrazňuje. M78 má napříč asi pět světelných let a je vidět i v malém dalekohledu. Nahoře M78 vypadá tak, jak byla před 1600 lety, a to protože světlu to trvá tak dlouho dolétnout odtud sem. M78 patří k většímu Komplexu molekulárního mračna v Orionu, které obsahuje Velkou mlhovinu v Orionu a mlhovinu Koňská hlava.

Štítky: Reflekční mlhovina, M78


41. vesmírný týden 2025

41. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 10. do 12. 10. 2025. Měsíc je počátkem týdne v úplňku a na konci týdne přestává být vidět na večerní obloze. To umožní lepší viditelnost dvou komet, jejichž nástup na večerní oblohu s nadějí očekáváme. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) bude vidět zatím jen dalekohledem a trochu obtížněji, ale snad také menším dalekohledem, by mohla být vidět i C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc a bude v konjunkci s Měsícem. Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je poměrně aktivní a opět nastaly slabé polární záře. V plánech startů raket nyní figuruje výhradně Falcon 9 s telekomunikačními družicemi Starlink a Kuiper. Sto let od narození by oslavil významný český astronom Miroslav Plavec.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2025 A6 (Lemmon) Koláž

Jde o koláž mnoha snímků, datumy jsou vepsané přímo do fotek. Jde o mix záběrů z astromodifikovaného Canonu 60D, 200 mm F2.8 USM II (Crop) + Seestaru S50. Comet aligned v Pixinsight a další post produkce klasická pro komety. Vyhradil jsem si na ní prakticky všechny jasné noci. Překvapením byla trhlina v oblačnosti trvající asi 1,5 hodiny v noci na 7.10, kdy se po úmorné práci podařilo kometu z dat vydolovat. Situaci značně komplikoval Měsíc. Zajímavostí je nedaleká galaxie NGC 3180.

Další informace »