Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Reflekční mlhovina M78

Uznání a copyright: S. Lee, C. Tinney, & D. Malin, AAO

M78, jednu z nejjasnějších reflekčních mlhovin na obloze, zvýrazňuje záhadná modrá zář a zlověstné sloupy tmavého prachu. Mlhovina je vidět i malým dalekohledem v souhvězdí Oriona. Prach nejenom že absorbuje světlo, ale také odráží světlo několika jasných modrých hvězd, které v mlhovině nedávno vznikly. Stejný typ rozptylu světla, který zabarvuje denní oblohu modrou barvu ještě dále zvýrazňuje. M78 má napříč asi pět světelných let a je vidět i v malém dalekohledu. Nahoře M78 vypadá tak, jak byla před 1600 lety, a to protože světlu to trvá tak dlouho dolétnout odtud sem. M78 patří k většímu Komplexu molekulárního mračna v Orionu, které obsahuje Velkou mlhovinu v Orionu a mlhovinu Koňská hlava.

Štítky: Reflekční mlhovina, M78


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »