Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Metanová Země

Uznání: GISS, NASA

Můžete pomoci zmenšit tuto přikrývku metanu, která otepluje naši Zemi? Nedávný důkaz tvrdí,že při vytváření oteplujícího skleníkového efektu je metan (CH4) je na druhém místě za oxidem uhličitým (CO2), ale je snadnější ho kontrolovat. Atmosférický metan se za posledních 200 let zdvojnásobil a jeho dusivý účinek je více jak 20 krát větší než u CO2. Metan může být dokonce zodpovědný za náhlé oteplení Země o sedm stupňů Celsia před zhruba 55 milióny let. Metan většinou vzniká biologickou cestou, někdy za humorných situací na toaletě. Největší množství metanu ve Spojených Státech uvolňují anaerobní bakterie, které rozkládají uhlíkatý odpad na skládkách. A tak proto než se snažit omezovat vaše vlastní emise metanu, je efektivnější cestou jak pomoci naší planetě podpora efektivního plynového hospodářství skládek.

Štítky: Země, Methane


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »