Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Metanová Země

Uznání: GISS, NASA

Můžete pomoci zmenšit tuto přikrývku metanu, která otepluje naši Zemi? Nedávný důkaz tvrdí,že při vytváření oteplujícího skleníkového efektu je metan (CH4) je na druhém místě za oxidem uhličitým (CO2), ale je snadnější ho kontrolovat. Atmosférický metan se za posledních 200 let zdvojnásobil a jeho dusivý účinek je více jak 20 krát větší než u CO2. Metan může být dokonce zodpovědný za náhlé oteplení Země o sedm stupňů Celsia před zhruba 55 milióny let. Metan většinou vzniká biologickou cestou, někdy za humorných situací na toaletě. Největší množství metanu ve Spojených Státech uvolňují anaerobní bakterie, které rozkládají uhlíkatý odpad na skládkách. A tak proto než se snažit omezovat vaše vlastní emise metanu, je efektivnější cestou jak pomoci naší planetě podpora efektivního plynového hospodářství skládek.

Štítky: Země, Methane


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »