Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Metanová Země

Uznání: GISS, NASA

Můžete pomoci zmenšit tuto přikrývku metanu, která otepluje naši Zemi? Nedávný důkaz tvrdí,že při vytváření oteplujícího skleníkového efektu je metan (CH4) je na druhém místě za oxidem uhličitým (CO2), ale je snadnější ho kontrolovat. Atmosférický metan se za posledních 200 let zdvojnásobil a jeho dusivý účinek je více jak 20 krát větší než u CO2. Metan může být dokonce zodpovědný za náhlé oteplení Země o sedm stupňů Celsia před zhruba 55 milióny let. Metan většinou vzniká biologickou cestou, někdy za humorných situací na toaletě. Největší množství metanu ve Spojených Státech uvolňují anaerobní bakterie, které rozkládají uhlíkatý odpad na skládkách. A tak proto než se snažit omezovat vaše vlastní emise metanu, je efektivnější cestou jak pomoci naší planetě podpora efektivního plynového hospodářství skládek.

Štítky: Země, Methane


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »