Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Metanová Země

Uznání: GISS, NASA

Můžete pomoci zmenšit tuto přikrývku metanu, která otepluje naši Zemi? Nedávný důkaz tvrdí,že při vytváření oteplujícího skleníkového efektu je metan (CH4) je na druhém místě za oxidem uhličitým (CO2), ale je snadnější ho kontrolovat. Atmosférický metan se za posledních 200 let zdvojnásobil a jeho dusivý účinek je více jak 20 krát větší než u CO2. Metan může být dokonce zodpovědný za náhlé oteplení Země o sedm stupňů Celsia před zhruba 55 milióny let. Metan většinou vzniká biologickou cestou, někdy za humorných situací na toaletě. Největší množství metanu ve Spojených Státech uvolňují anaerobní bakterie, které rozkládají uhlíkatý odpad na skládkách. A tak proto než se snažit omezovat vaše vlastní emise metanu, je efektivnější cestou jak pomoci naší planetě podpora efektivního plynového hospodářství skládek.

Štítky: Země, Methane


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »