Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Koňská hlava

Uznání: Nigel Sharp (NOAO), AURA, NSF

Jedna z nejsnáze rozeznatelných mlhovin na obloze, mlhovina Koňská hlava v Orionu je částí velkého, tmavého molekulárního mraku. Neobvyklý tvar mlhoviny známé též jako Barnard 33 byl poprvé objeven na fotografické desce koncem let 1800. Červená záře pochází z plynu vodíku především za mlhovinou, jenž je ionizován blízkou jasnou hvězdou Sigma Orionis. Temnotu Koňské hlavy většinou způsobuje hustý prach, i když dolní část krku Koňské hlavy vrhá stín doleva. Proudy plynu, které opouští mlhovinu unáší silné magnetické pole. Jasné skvrny v mlhovině Koňská hlava jsou mladé hvězdy právě v procesu tvoření. Světlu to trvá z Koňské hlavy 1500 světelných let, než nás dosáhne. Snímek nahoře pořídil dalekohled o průměru 0.9 metru na observatoři Kitt Peak National Observatory.

Štítky: Horsehead nebula


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »