Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Koňská hlava

Uznání: Nigel Sharp (NOAO), AURA, NSF

Jedna z nejsnáze rozeznatelných mlhovin na obloze, mlhovina Koňská hlava v Orionu je částí velkého, tmavého molekulárního mraku. Neobvyklý tvar mlhoviny známé též jako Barnard 33 byl poprvé objeven na fotografické desce koncem let 1800. Červená záře pochází z plynu vodíku především za mlhovinou, jenž je ionizován blízkou jasnou hvězdou Sigma Orionis. Temnotu Koňské hlavy většinou způsobuje hustý prach, i když dolní část krku Koňské hlavy vrhá stín doleva. Proudy plynu, které opouští mlhovinu unáší silné magnetické pole. Jasné skvrny v mlhovině Koňská hlava jsou mladé hvězdy právě v procesu tvoření. Světlu to trvá z Koňské hlavy 1500 světelných let, než nás dosáhne. Snímek nahoře pořídil dalekohled o průměru 0.9 metru na observatoři Kitt Peak National Observatory.

Štítky: Horsehead nebula


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »