Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Koňská hlava

Uznání: Nigel Sharp (NOAO), AURA, NSF

Jedna z nejsnáze rozeznatelných mlhovin na obloze, mlhovina Koňská hlava v Orionu je částí velkého, tmavého molekulárního mraku. Neobvyklý tvar mlhoviny známé též jako Barnard 33 byl poprvé objeven na fotografické desce koncem let 1800. Červená záře pochází z plynu vodíku především za mlhovinou, jenž je ionizován blízkou jasnou hvězdou Sigma Orionis. Temnotu Koňské hlavy většinou způsobuje hustý prach, i když dolní část krku Koňské hlavy vrhá stín doleva. Proudy plynu, které opouští mlhovinu unáší silné magnetické pole. Jasné skvrny v mlhovině Koňská hlava jsou mladé hvězdy právě v procesu tvoření. Světlu to trvá z Koňské hlavy 1500 světelných let, než nás dosáhne. Snímek nahoře pořídil dalekohled o průměru 0.9 metru na observatoři Kitt Peak National Observatory.

Štítky: Horsehead nebula


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M20 Trifid Nebula & M8 Lagoon Nebula

M20, známá jako Trifid Nebula, a M8, známá jako Lagoon Nebula, jsou dvě z nejikoničtějších mlhovin na obloze, nacházející se v bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid Nebula (M20) je nádhernou kombinací emisní, reflexní a temné mlhoviny, známá svými charakteristickými tmavými pruhy prachu, které ji rozdělují do tří hlavních částí, což jí dává její název. Tato mlhovina je jasným příkladem hvězdotvorné oblasti, kde nové hvězdy osvětlují okolní plyn a prach. Jen kousek odtud se nachází Lagoon Nebula (M8), rozsáhlá emisní mlhovina viditelná pouhým okem, která se vyznačuje svou jasnou září způsobenou ionizovaným vodíkem. Lagoon Nebula je domovem mnoha mladých hvězd a hvězdokup, včetně otevřené hvězdokupy NGC 6530. Obě mlhoviny jsou bohaté na detailní struktury a barevné kontrasty, což je činí oblíbenými objekty pro astrofotografii i amatérská pozorování.

Další informace »