Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Opouštění Mezinárodní kosmické stanice

Uznání: Rosaviakosmos, CNES, NASA

Byl čas jít domů. Během osmi dnů na palubě Mezinárodní kosmické stanice (International Space Station - ISS), jenž obíhá Zemi, letový inženýr Evropské kosmické agentury ESA Claudie Haigner, ruský velitel Viktor Afanasjev a ruský letový inženýr Konstantin Kozejev zakončili několik experimentů a úspěšně dopravili nový záchranný člun. Záchranný člun je ve skutečnosti nová kabina Sojuzu, kterým přiletěli. Vrátili se ve starší kabině Sojuzu, který tam zůstal před 6 měsíci. Odborník na revmatologii a neurologii Haigner studoval vývoj žábích embrií v podmínkách mikrogravitace. Na snímku nahoře z 31.října se jejich kosmická loď Sojuz odpojila od ISS s tmavým vesmírem a modrou vznášející se Zemí v pozadí.

Štítky: Země, ISS, Soyuz


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »