Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halloween a mlhovina Duchova hlava

Uznání: Mohammad Heydari-Malayeri (Observatoire de Paris) et al., ESA, NASA

Původ svátku Halloween je starobylý a astronomický. Už v pátém století př.Kr. se Halloween slavil jako čtvrtící den (cross-quarter day), tedy den v půli mezi rovnodenností (stejně dlouhý den a noc) a slunovratem (na severní polokouli nejkratší den a nejdelší noc). V našem moderním kalendáři ovšem opravdový čtvrtící den nastane až příští týden. Jiným čtvrtícím dnem jsou Hromnice (Groundhog's Day). Moderní oslavy Halloweenu zachovávají historické kořeny v oblékání, aby se zastrašili duchové smrti. Možná že vhodnou moderní poctou tomuto starobylému svátku je mlhovina Duchova hlava zobrazená nahoře dalekohledem Hubble Space Telescope. To co je podobá obrazu fiktivního ducha, je ve skutečnosti hvězdotvorná oblast NGC 2080 ve Velkém Magelanově mračnu, což je satelitní galaxie naší vlastní Galaxie Mléčná dráha. Duchova hlava zabírá asi 50 světelných let a je zobrazena ve skutečných barvách.

Štítky: NGC 2080, Ghost Head Nebula, Halloween


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »