Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Energetický výtrysk v M87

Uznání: X-ray: NASA / CXC / MIT/H. Marshall et al.
Radio: F. Zhou, F. Owen (NRAO), J. Biretta (STScI)
Optical: NASA/STScI/UMBC/E. Perlman et al.

Energetický výtrysk z jádra obří eliptické galaxie M87 dosahuje na 5000 světelných let. Monstrózní výtrysk vypadá na panelu nahoře jako zauzlená a nepravidelná struktura, viditelná napříč spektrem od rentgenových přes optické k rádiovým vlnovým délkám. Ve všech těchto pásmech je pozorovaná emise pravděpodobně vytvářena energetickými elektrony, které se spirálovitě pohybují podél magnetických siločar, je to takzvaná synchrotronová radiace. Co ale pohání tento kosmický plamenomet? V zásadě vzato se o výtrysku předpokládá, že vzniká jak hmota, jenž se vyskytuje kolem centra M87 vířivě padá do rotující superhmotné černé díry. Tvoří se tak silné elektromagnetické síly jenž materiál vyvrhují od černé díry pryč podél totační osy v ténkém výtrysku. Galaxie M87 je asi 50 miliónů světelných let daleko a jako velká eliptická galaxie kraluje Kupě v Panně.

Štítky: Rádio, Galaxie, Rentgenový, Výtrysk, Černá díra, M87, Optical


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »