Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antikrepuskulární paprsky na Coloradem

Uznání a copyright: John Britton

Co se to děje za horizontem? Přestože se může tato scéna jevit poněkud nadpřirozená, tak přitom nejde o nic neobvyklejšího než o zapadající Slunce a pár dobře umístěných mraků. Na snímku nahoře jsou antikrepuskulární paprsky. K jejich pochopení začněme vyobrazením běžných krepuskulárních paprsků, které jsou vidět pokaždé, když sluneční světlo prosvítá roztrhanými mraky. Ovšem přestože sluneční paprsky opravdu putují po přímkách, tak jejich projekce na sférickou oblohu jsou velké kružnice. Proto se krepuskulární paprsky od zapadajícího (či vycházejícího) slunce budou zdát znovu sbíhat na opačné straně oblohy. V proti slunečním bodě, 180 stupňů od Slunce, se jim říká antikrepuskulární paprsky. Na snímku nahoře je zvláště výrazná soustava antikrepuskulárních paprsků, vyfotografovaná dříve v tomto měsíci z jedoucího auta kousek od Boulderu, Colorado, USA.

Štítky: Slunce, Anticrepuscular rays, Crepuscular rays


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »