Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antikrepuskulární paprsky na Coloradem

Uznání a copyright: John Britton

Co se to děje za horizontem? Přestože se může tato scéna jevit poněkud nadpřirozená, tak přitom nejde o nic neobvyklejšího než o zapadající Slunce a pár dobře umístěných mraků. Na snímku nahoře jsou antikrepuskulární paprsky. K jejich pochopení začněme vyobrazením běžných krepuskulárních paprsků, které jsou vidět pokaždé, když sluneční světlo prosvítá roztrhanými mraky. Ovšem přestože sluneční paprsky opravdu putují po přímkách, tak jejich projekce na sférickou oblohu jsou velké kružnice. Proto se krepuskulární paprsky od zapadajícího (či vycházejícího) slunce budou zdát znovu sbíhat na opačné straně oblohy. V proti slunečním bodě, 180 stupňů od Slunce, se jim říká antikrepuskulární paprsky. Na snímku nahoře je zvláště výrazná soustava antikrepuskulárních paprsků, vyfotografovaná dříve v tomto měsíci z jedoucího auta kousek od Boulderu, Colorado, USA.

Štítky: Slunce, Anticrepuscular rays, Crepuscular rays


12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Merkur

Další informace »