Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotující černá díra a MCG 6 30 15

Drawing Uznání: XMM-Newton, ESA, NASA

Co činí jádro galaxie MCG-6-30-15 tak jasným? Někteří astronomové věří, že odpovědí je hmotná rotující černá díra. Pokud ano, tak by šlo o první pozorování ukazující, že je možné, aby černá díra působila jako baterie a aby do ní předávala svoji rotační energii. MCG-6-30-15 je vzdálená galaxie, která byla nedávno pozorována družicí XMM-Newton v rentgenovém světle. Tato pozorování ukazují nejen velice jasné jádro galaxie, ale také předvádí důkaz, že spousta světla vyvěrá z hluboké gravitační studny. Rotující černá díra by mohla objasnit oba jevy. Silné magnetické pole by mohlo být médiem transportujícím rotační energii z černé díry do plynu kolem ní. Na obrázku nahoře je umělcova ilustrace černé díry obklopené akrečním diskem. Pro názornost ilustrace neobsahuje distorzní jevy gravitační čočky.

Štítky: Černé díry, Rotace


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »