Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotující černá díra a MCG 6 30 15

Drawing Uznání: XMM-Newton, ESA, NASA

Co činí jádro galaxie MCG-6-30-15 tak jasným? Někteří astronomové věří, že odpovědí je hmotná rotující černá díra. Pokud ano, tak by šlo o první pozorování ukazující, že je možné, aby černá díra působila jako baterie a aby do ní předávala svoji rotační energii. MCG-6-30-15 je vzdálená galaxie, která byla nedávno pozorována družicí XMM-Newton v rentgenovém světle. Tato pozorování ukazují nejen velice jasné jádro galaxie, ale také předvádí důkaz, že spousta světla vyvěrá z hluboké gravitační studny. Rotující černá díra by mohla objasnit oba jevy. Silné magnetické pole by mohlo být médiem transportujícím rotační energii z černé díry do plynu kolem ní. Na obrázku nahoře je umělcova ilustrace černé díry obklopené akrečním diskem. Pro názornost ilustrace neobsahuje distorzní jevy gravitační čočky.

Štítky: Černé díry, Rotace


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »