Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotující černá díra a MCG 6 30 15

Drawing Uznání: XMM-Newton, ESA, NASA

Co činí jádro galaxie MCG-6-30-15 tak jasným? Někteří astronomové věří, že odpovědí je hmotná rotující černá díra. Pokud ano, tak by šlo o první pozorování ukazující, že je možné, aby černá díra působila jako baterie a aby do ní předávala svoji rotační energii. MCG-6-30-15 je vzdálená galaxie, která byla nedávno pozorována družicí XMM-Newton v rentgenovém světle. Tato pozorování ukazují nejen velice jasné jádro galaxie, ale také předvádí důkaz, že spousta světla vyvěrá z hluboké gravitační studny. Rotující černá díra by mohla objasnit oba jevy. Silné magnetické pole by mohlo být médiem transportujícím rotační energii z černé díry do plynu kolem ní. Na obrázku nahoře je umělcova ilustrace černé díry obklopené akrečním diskem. Pro názornost ilustrace neobsahuje distorzní jevy gravitační čočky.

Štítky: Černé díry, Rotace


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »