Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2346: Mlhovina tvaru motýla

Uznání: Massimo Stiavelli (STScI), Inge Heyer (STScI) et al.,
& the Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Může vypadat jako motýl, ale je větší jak naše Sluneční soustava. NGC 2346 je planetární mlhovina tvořená plynem a prachem, který se vyvinul do důvěrně známého tvaru. V srdci této bipolární planetární mlhoviny je pár těsných hvězd obíhajících jedna druhou každých šestnáct dní. Příběh o tom, jak motýl rozkvetl asi začal před milióny let, když hvězdy byly dále od sebe. Hmotnější hvězda se rozepnula, objala svoji binární složku a způsobila, že se obě spirálovitě přiblížily a odvrhly prstence plynu. Později, jak se odkrylo jádro hmotného červeného obra, tak se vynořily bubliny horkého plynu. Naše Slunce se za miliardy let stane rudým obrem a emituje planetární mlhovinu - ale pravděpodobně ne ve tvaru motýla, protože Slunce nemá žádnou podvojnou doprovázející hvězdu.

Štítky: Planetární mlhovina, NGC 2346


2. vesmírný týden 2026

2. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 1. do 11. 1. 2026. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti. Večer je nad jihem až jihozápadem Saturn s Neptunem a nad jihovýchodem Jupiter, který bude v opozici, a tedy nejblíže Zemi a viditelný celou noc. Uran je také v noci vysoko na obloze a chybí jen planety v konjunkci se Sluncem. Aktivita Slunce se zvýšila a erupce vedly i k aktivitě geomagnetického pole a slabým polárním zářím. Pokračují starty Falconů 9 pro platící zákazníky i pro vlastní síť Starlink. K testu se chystá nová raketa Ceres-2. Před 90 lety se narodil Robert Woodrow Wilson, který spolu s Arno Penziasem objevil záření kosmického pozadí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (433) Eros poblíž galaxie M33.

Planetka (433) Eros poblíž galaxie M33. Složeno ze 119 jednotlivých expozic po 10 sekundách. Měřítko snímku je 6.8 arcsec/px, sever je nahoře, východ vlevo. Výsledek nepříznivě ovlivnilo silné měsíční světlo, které se navíc rozptylovalo na souvislé sněhové pokrývce. Teplota vzduchu -10.7°C.

Další informace »