Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencová mlhovina M57

Uznání: H. Bond et al., Hubble Heritage Team (STScI /AURA), NASA

Prstencová mlhovina (M57) je pravděpodobně vyjma prstenců Saturna nejznámějším objektem na obloze. Předpokládá se, že tento jednoduchý uhlazený vzhled planetární mlhoviny je způsoben perspektivou - náš pohled z planety Země se dívá přímo do něčeho co je ve skutečnosti válcovité mračno plynu vyvrženého umírající hvězdou. Astronomové z Hubble Heritage Project vytvořili tento velmi ostrý obraz z pozorování kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope s využitím přírodních barev k zobrazení teploty vyvrženého hvězdného plynu. Modrý horký plyn poblíž energetické ústřední hvězdy ustupuje ve větších vzdálenostech postupně chladnějšímu zelenému a žlutému plynu až k nejchladnějšímu červenému plynu na vnějším okraji. Na okraji mlhoviny lze též spatřit tmavé, vychýlené struktury. Prstencová mlhovina má napříč asi jeden světelný rok a je asi 2000 světelných let daleko v severním souhvězdí Lyry.

Štítky: Planetární mlhovina, Prstencová mlhovina, M57


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »