Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencová mlhovina M57

Uznání: H. Bond et al., Hubble Heritage Team (STScI /AURA), NASA

Prstencová mlhovina (M57) je pravděpodobně vyjma prstenců Saturna nejznámějším objektem na obloze. Předpokládá se, že tento jednoduchý uhlazený vzhled planetární mlhoviny je způsoben perspektivou - náš pohled z planety Země se dívá přímo do něčeho co je ve skutečnosti válcovité mračno plynu vyvrženého umírající hvězdou. Astronomové z Hubble Heritage Project vytvořili tento velmi ostrý obraz z pozorování kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope s využitím přírodních barev k zobrazení teploty vyvrženého hvězdného plynu. Modrý horký plyn poblíž energetické ústřední hvězdy ustupuje ve větších vzdálenostech postupně chladnějšímu zelenému a žlutému plynu až k nejchladnějšímu červenému plynu na vnějším okraji. Na okraji mlhoviny lze též spatřit tmavé, vychýlené struktury. Prstencová mlhovina má napříč asi jeden světelný rok a je asi 2000 světelných let daleko v severním souhvězdí Lyry.

Štítky: Planetární mlhovina, Prstencová mlhovina, M57


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »