Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Denní bolid z roku 1944

Uznání a copyright: Norman Appleton

Když Norman Appleton sloužil ve střední Africe, tak byl v prosinci 1944 svědkem meteoru tak jasného, že si ho zapamatoval na celý život. Přímo před jeho očima přeletěl napříč denní oblohou obrovský kouřící bolid. O rok později jako člen Komory leteckých malířů svou vzpomínku zaznamenal v malbě nahoře. Před několika dny 23.července v 18:19 východoamerického letního času (EDT) byl vidět denní bolid ze severovýchodu Spojených Států a byl ohlášen mnoha osobami. Zatím se neobjevily žádné snímky této události, i když je docela možné, že jej šťastnou náhodou někde zachytily bezpečnostní kamery. Bolid byl pravděpodobně způsoben kamenným meteorem velikosti pohovky, jenž se při dopadu na Zem rozpadl. To je událost, k níž v nějaké neobydlené oblasti dochází téměř každý den.

Štítky: Meteor, Bolid, Daytime


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »