Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdokupa R136 se rozptyluje

Uznání: N. Walborn (STScI) et al., WFPC2, HST, NASA

Ve středu hvězdotvorné oblasti 30 Doradus leží obrovská kupa největších, nejvíce horkých nejhmotnějších známých hvězd. Energetické hvězdy v kupě známé jako R136 se prodírají z kokonu plynu a prachu z kterého vznikly. Tento rozpadající se kokon, který vyplňuje zbytek nedávno zveřejněný snímek nahoře z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope, je především ionizovaný vodík z 30 Doradus. R136 se skládá z tisíců horkých modrých hvězd, některé asi 50 krát hmotnější než naše Slunce. R136 též známá jako NGC2070 leží v Malém Magelanově mračnu LMC, v satelitní galaxii naší vlastní Galaxie Mléčné dráhy. I když mládí hvězd v R136 ji činí podobnou otevřeným hvězdokupám v Mléčné dráze, tak její vysoká hustota hvězd ji pravděpodobně za několik miliard let změní na nízko hmotnou kulovou hvězdokupu.

Štítky: Kulová hvězdokupa, 30 Doradus, R136


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »