Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oceány pod jupiterovým Kalistem

Uznání: Voyager 1, NASA

Proč mění jupiterův měsíc Kalisto ve své blízkosti magnetické pole Jupitera? Samotný Kalisto nemá silné magnetické pole. Jedna z možných odpovědí je, že Kalisto hostí podpovrchové oceány elektricky vodivé slané vody. Tato hypotéza byla nedávno podpořena novou analýzou jak Kalisto tvoří a disipuje teplo. O Kalistu se předpokládá, že vytváří teplo radioaktivním rozpadem vnitřních hornin, procesem, který udržuje zemský plášť roztavený. Kalisto možná nedokáže toto teplo rozptýlit dost efektivně a má na svém povrchu tlusté vrstvy ledu a horniny. Možná je tohoto tepla dost na udržení podpovrchové vody od zamrznutí do ledu. Touto hypotézou se Kalisto připojuje k dvěma dalším jupiterovým měsícům Europa a Ganymed, kandidátům na podpovrchové oceány. Oceány na Kalistu se mohou ovšem ukázat příliš nehostinné pro pozemský život.

Štítky: Jupiter, Callisto, Life


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »