Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladý marťanský terén

Uznání: MOC, MGS, USGS, NASA

Co způsobilo jámy, brázdy a propadliny na jinak hladkém marťanském terénu? Jednou hypotézou je voda. Nedostatek kráterů na tomto místě ve středních šířkách ukazuje, že je terén podle geologických měřítek docela mladý, snad jenom 100000 let. Tehdy byl terén nasycen vodním ledem, ale led se brzy vypařil do řídkého marťanského vzduchu. Zbytkem mohl být křehký písečný škraloup, který lze větrem rozbít do jam a brázd. Mezi důsledky této hypotézy patří, že i marťanský rovník prochází epochami relativního sucha a mokra a že budoucí vesmírní cestovatelé možná budou moci najít vodu (led) v celkem mírném klimatu poblíž marťanského rovníku. Na snímku nahoře je mladý rozbrázděný terén, který také vykazuje tok z kopce dolů.

Štítky: Jupiter, Callisto, Life


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »