Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přízrak hořícího stromu

Uznání: ISUAL Project, NCKU / NSPO, Taiwan

Tento dramatický, křiklavě vybarvěný snímek pořídila nízkosvětelná kamera 7.června 2001. Ukazuje něco, co se zdá být "hořícím stromem" nad universitním kampusem National Cheng Kung University v městě Tainan na Taiwanu, ale hořící strom je ve skutečnosti letící červený přízrak 300 kilometrů daleko. Červené přízraky byly objeveny nedávno a pořád ještě je špatně rozumět optickým zábleskům, jenž jsou vidět tančící ve výškách od 30 do 90 kilometrů nad bouřkami. Červené přízraky jsou příbuznými blesků, vyskytují se na hranici atmosféry a byly spatřeny i astronauty z oběžné dráhy. Ať už je způsobuje cokoliv, tak červené přízraky se zablesknou obvykle jen na desetiny či setiny sekundy a charakteristicky mají podobu sloupů, prstů, stromů nebo mrkve.

Štítky: Blesk, Skřítci, Storms


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »