Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Topografie Marsu

Uznání a copyright: MOLA Science Team, MGS, NASA

Mars má své doliny a výšiny. Na této interaktivní topografické mapě povrchu Marsu jsou vidět obří vulkány, hluboká údolí, impaktní krátery a terén považovaný za neobvyklý ba dokonce záhadný. Zvlášť pozoruhodné jsou sopky v oblasti Tharsis viditelné vlevo v červené a bílé (falešné barvy), jenž jsou vyšší jak kterákoliv hora na Zemi. Nalevo od středu je "Údolí Marinerů" Valles Marineris, kaňon mnohem delší a hlubší než pozemský Grand Canyon. Vpravo je v modré Hellas Planitia, proláklina široká přes 2000 kilometrů, jenž byla asi vytvořena dopadem asteroidu. Mars má na severu hodně hladkých nížin a hodně kopcovitých vrchovin na jihu. Tato mapa byla vytvořena výškoměrem MOLA (Mars Orbital Laser Altimeter) na palubě automatické sondy Mars Global Surveyor, jenž nyní obíhá Mars. MOLA měří výšky na Marsu přesným určením doby, která zabere nízkovýkonnému laserovému svazku k odrazu od povrchu. Kliknutím kamkoliv na mapu nahoře dosáhnete zvěšené mapy.

Štítky: Mars, Topografie, Povrch


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »