Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Topografie Marsu

Uznání a copyright: MOLA Science Team, MGS, NASA

Mars má své doliny a výšiny. Na této interaktivní topografické mapě povrchu Marsu jsou vidět obří vulkány, hluboká údolí, impaktní krátery a terén považovaný za neobvyklý ba dokonce záhadný. Zvlášť pozoruhodné jsou sopky v oblasti Tharsis viditelné vlevo v červené a bílé (falešné barvy), jenž jsou vyšší jak kterákoliv hora na Zemi. Nalevo od středu je "Údolí Marinerů" Valles Marineris, kaňon mnohem delší a hlubší než pozemský Grand Canyon. Vpravo je v modré Hellas Planitia, proláklina široká přes 2000 kilometrů, jenž byla asi vytvořena dopadem asteroidu. Mars má na severu hodně hladkých nížin a hodně kopcovitých vrchovin na jihu. Tato mapa byla vytvořena výškoměrem MOLA (Mars Orbital Laser Altimeter) na palubě automatické sondy Mars Global Surveyor, jenž nyní obíhá Mars. MOLA měří výšky na Marsu přesným určením doby, která zabere nízkovýkonnému laserovému svazku k odrazu od povrchu. Kliknutím kamkoliv na mapu nahoře dosáhnete zvěšené mapy.

Štítky: Mars, Topografie, Povrch


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »