Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ledové sopky na Marsu

Uznání: Peter Lanagan (LPL, U. Arizona) et al., MOC, MGS, NASA

Co způsobuje tyto neobvyklé kuželovité útvary Marsu? Tyto malé kužely mají základny v průměru jen 100 metrů a vyskytují se poblíž marsovských sopek jako je Olympus Mons. Poblíž kuželů jsou také suché kanály a erodované břehy. Na základě těchto indicií někteří vědci spekulují, že kužely vznikly zahříváním ledu ležícího pod marsovským povrchem lávou. Lávou zahřátý led se mohl odpařit a expandovat a tak vytvořit při unikání v chladnoucím toku lávy díry. Zajímavé je, že okolní sopky mohly vybuchnout jen před 10 milióny lety, což naznačuje, že rovníkový zemní led existoval v nedávné minulosti a tak tam může existovat i dnes.

Štítky: Mars, Led, Volcanoes


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »