Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ledové sopky na Marsu

Uznání: Peter Lanagan (LPL, U. Arizona) et al., MOC, MGS, NASA

Co způsobuje tyto neobvyklé kuželovité útvary Marsu? Tyto malé kužely mají základny v průměru jen 100 metrů a vyskytují se poblíž marsovských sopek jako je Olympus Mons. Poblíž kuželů jsou také suché kanály a erodované břehy. Na základě těchto indicií někteří vědci spekulují, že kužely vznikly zahříváním ledu ležícího pod marsovským povrchem lávou. Lávou zahřátý led se mohl odpařit a expandovat a tak vytvořit při unikání v chladnoucím toku lávy díry. Zajímavé je, že okolní sopky mohly vybuchnout jen před 10 milióny lety, což naznačuje, že rovníkový zemní led existoval v nedávné minulosti a tak tam může existovat i dnes.

Štítky: Mars, Led, Volcanoes


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »