Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ledové sopky na Marsu

Uznání: Peter Lanagan (LPL, U. Arizona) et al., MOC, MGS, NASA

Co způsobuje tyto neobvyklé kuželovité útvary Marsu? Tyto malé kužely mají základny v průměru jen 100 metrů a vyskytují se poblíž marsovských sopek jako je Olympus Mons. Poblíž kuželů jsou také suché kanály a erodované břehy. Na základě těchto indicií někteří vědci spekulují, že kužely vznikly zahříváním ledu ležícího pod marsovským povrchem lávou. Lávou zahřátý led se mohl odpařit a expandovat a tak vytvořit při unikání v chladnoucím toku lávy díry. Zajímavé je, že okolní sopky mohly vybuchnout jen před 10 milióny lety, což naznačuje, že rovníkový zemní led existoval v nedávné minulosti a tak tam může existovat i dnes.

Štítky: Mars, Led, Volcanoes


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »