Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodík, hélium a hvězdy v M10

Uznání a copyright: Till Credner, Sven Kohle (Bonn University), Hoher List Observatory

Hvězdy jako je Slunce využívají vodík jako palivo, ve svých jádrech jej "spalují" na hélium jadernou fúzí. Co se stane, když vodík dojde? Nějakou dobu vodík hoří v obálce obklopující jádro hvězdy, hvězda expanduje a stává se červeným obrem. Jasné červeno-oranžové hvězdy na tomto krásném dvoubarevném kompozitním snímku staré kulové hvězdokupy M10 jsou příklady této fáze stelárního vývoje. Jasné modré hvězdy viditelné v M10 už překonaly stav jednoduchého hoření vodíku v obálce. Tyto hvězdy se staly obry na "horizontální větvi" s teplotami v jádře dost vysokými na spalování hélia na uhlík. Na tomto snímku jsou i sotva viditelné, slabé, šedavé hvězdy, jenž asi pořád spalují ve svých jádrech vodík.

Štítky: Hvězdný vývoj, M10, Giant stars


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »