Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodík, hélium a hvězdy v M10

Uznání a copyright: Till Credner, Sven Kohle (Bonn University), Hoher List Observatory

Hvězdy jako je Slunce využívají vodík jako palivo, ve svých jádrech jej "spalují" na hélium jadernou fúzí. Co se stane, když vodík dojde? Nějakou dobu vodík hoří v obálce obklopující jádro hvězdy, hvězda expanduje a stává se červeným obrem. Jasné červeno-oranžové hvězdy na tomto krásném dvoubarevném kompozitním snímku staré kulové hvězdokupy M10 jsou příklady této fáze stelárního vývoje. Jasné modré hvězdy viditelné v M10 už překonaly stav jednoduchého hoření vodíku v obálce. Tyto hvězdy se staly obry na "horizontální větvi" s teplotami v jádře dost vysokými na spalování hélia na uhlík. Na tomto snímku jsou i sotva viditelné, slabé, šedavé hvězdy, jenž asi pořád spalují ve svých jádrech vodík.

Štítky: Hvězdný vývoj, M10, Giant stars


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »