Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Diagram barva - magnituda pro M55

B.J. Mochejska, J. Kaluzny (CAMK), 1m Swope Telescope

Tento barevný "obrázek" kulové hvězdokupy M55 zřejmě nevypadá jako žádná hvězdokupa, kterou jste kdy viděli. Přitom ale ukazuje to nejpodstatnější pro studenty stelární astronomie. Na obrázku je diagram barva - magnituda (Color Magnitude Diagram - CMD), kde jsou jednotlivé hvězdy v M55 reprezentovány jako body, jejichž barva představuje relativní teplotu od červené (chladné) po modrou (horké). Poloha v CMD ovšem pochopitelně neodpovídá poloze na obloze. Místo toho odpovídá naměřené astronomické barvě (B-V) odečítané na spodní stupnici a jasnosti v magnitudách (M) na stupnici vlevo. Pro každou hvězdu lze na odpovídající stupnici nahoře odečíst teplotu, kdy Slunce by mělo teplotu asi 6000 Kelvinů (K). Poměrná jasnost vůči svítivosti Slunce (Slunce = 1) je vynesena na stupnici vpravo. Hvězdy v kulové hvězdokupě se jasně rozpadají do několika odlišných skupin, jež jsou na tomto CMD zřetelně patrné. Široký pruh uhlopříčně vybíhající z dolního pravého rohu je hlavní posloupnost kupy. Ostrá odbočka do pravého horního rohu přechází do větve červených obrů, zatímco modří obři jsou k nalezení vlevo nahoře. Hvězdy v M55 vznikly ve stejnou dobu a nejprve se všechny vyskytovaly na hlavní posloupnosti dle hmotnosti, hvězdy s nižší hmostností vpravo dole. V průběhu doby hvězdy s vyšší hmotností opustily hlavní posloupnost do oblasti červených, potom modrých obrů a dále. Přesná poloha ostré odbočky z hlavní posloupnosti k větvi červených obrů poměřuje stáří kupy.

Štítky: Hvězda, Hvězdný vývoj, M55, Color, Magnitude, Diagram, Cmd


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »