Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Diagram barva - magnituda pro M55

B.J. Mochejska, J. Kaluzny (CAMK), 1m Swope Telescope

Tento barevný "obrázek" kulové hvězdokupy M55 zřejmě nevypadá jako žádná hvězdokupa, kterou jste kdy viděli. Přitom ale ukazuje to nejpodstatnější pro studenty stelární astronomie. Na obrázku je diagram barva - magnituda (Color Magnitude Diagram - CMD), kde jsou jednotlivé hvězdy v M55 reprezentovány jako body, jejichž barva představuje relativní teplotu od červené (chladné) po modrou (horké). Poloha v CMD ovšem pochopitelně neodpovídá poloze na obloze. Místo toho odpovídá naměřené astronomické barvě (B-V) odečítané na spodní stupnici a jasnosti v magnitudách (M) na stupnici vlevo. Pro každou hvězdu lze na odpovídající stupnici nahoře odečíst teplotu, kdy Slunce by mělo teplotu asi 6000 Kelvinů (K). Poměrná jasnost vůči svítivosti Slunce (Slunce = 1) je vynesena na stupnici vpravo. Hvězdy v kulové hvězdokupě se jasně rozpadají do několika odlišných skupin, jež jsou na tomto CMD zřetelně patrné. Široký pruh uhlopříčně vybíhající z dolního pravého rohu je hlavní posloupnost kupy. Ostrá odbočka do pravého horního rohu přechází do větve červených obrů, zatímco modří obři jsou k nalezení vlevo nahoře. Hvězdy v M55 vznikly ve stejnou dobu a nejprve se všechny vyskytovaly na hlavní posloupnosti dle hmotnosti, hvězdy s nižší hmostností vpravo dole. V průběhu doby hvězdy s vyšší hmotností opustily hlavní posloupnost do oblasti červených, potom modrých obrů a dále. Přesná poloha ostré odbočky z hlavní posloupnosti k větvi červených obrů poměřuje stáří kupy.

Štítky: Hvězda, Hvězdný vývoj, M55, Color, Magnitude, Diagram, Cmd


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »