Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3C294: Vzdálená rentgenová kupa galaxií

Uznání: A. Fabian (IoA Cambridge) et al., NASA

Velké kupy galaxií jsou nejhmotnějšími objekty ve vesmíru. Astronomové si nyní uvědomili, že průvodním znakem těchto kosmických obrů jsou plynné mraky s teplotami desítek miliónů stupňů, které kupy prostupují a silně rentgenově září. Tento snímek z observatoře Chandra zaměřený na rádiovou galaxii s katalogovým označením 3C294 opravdu vypovídá příběh horkého rentgenového plynu v oblasti tvaru přesýpacích hodin jež obklopuje dominantní galaxii a ukazuje přítomnost hmotné kupy galaxií ve vzdáleném vesmíru. Barvy na snímku odpovídají rentgenovým energiím: červená pro nízké, zelená pro střední a modrá pro vysokoenergetické rentgenové záření. Kupy spojená s 3C294 je 10 miliard světelných let daleko, což z ní činí nejvzdálenější kdy detekovanou rentgenovou kupu galaxií. Objekty v tak extrémní vzdálenosti existovaly, když byl ještě vesmír mladý a měl zhruba 20% dnešního věku. Je úžasné, že toto pozorování demonstruje, že dokonce v tak ranných dobách už byly přítomné masivní kupy galaxií.

Štítky: Kupa galaxií, Rentgenový, Intracluster gas, 3c294


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »