Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3C294: Vzdálená rentgenová kupa galaxií

Uznání: A. Fabian (IoA Cambridge) et al., NASA

Velké kupy galaxií jsou nejhmotnějšími objekty ve vesmíru. Astronomové si nyní uvědomili, že průvodním znakem těchto kosmických obrů jsou plynné mraky s teplotami desítek miliónů stupňů, které kupy prostupují a silně rentgenově září. Tento snímek z observatoře Chandra zaměřený na rádiovou galaxii s katalogovým označením 3C294 opravdu vypovídá příběh horkého rentgenového plynu v oblasti tvaru přesýpacích hodin jež obklopuje dominantní galaxii a ukazuje přítomnost hmotné kupy galaxií ve vzdáleném vesmíru. Barvy na snímku odpovídají rentgenovým energiím: červená pro nízké, zelená pro střední a modrá pro vysokoenergetické rentgenové záření. Kupy spojená s 3C294 je 10 miliard světelných let daleko, což z ní činí nejvzdálenější kdy detekovanou rentgenovou kupu galaxií. Objekty v tak extrémní vzdálenosti existovaly, když byl ještě vesmír mladý a měl zhruba 20% dnešního věku. Je úžasné, že toto pozorování demonstruje, že dokonce v tak ranných dobách už byly přítomné masivní kupy galaxií.

Štítky: Kupa galaxií, Rentgenový, Intracluster gas, 3c294


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »