Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nadzvukový třesk

Uznání: Ensign John Gay, USS Constellation, US Navy

Mnoho lidí slyšelo nadzvukový třesk, ale jen málo jej vidělo. Pokud letadlo letí rychlostí větší než je rychlost zvuku, tak zvukové hustotní vlny emitované letadlem nemohou letadlo předběhnout a tak se akumulují v kuželu za letadlem. Když přechází tato rázová vlna, tak posluchač uslyší všechen zvuk emitovaný za dlouhou dobu najednou jako nadzvukový třesk. Jak letadlo akceleruje, aby překonalo zvukovou bariéru, tak mohou vznikat mraky neobvyklých tvarů. Původ takových mračen se stále diskutuje. Vedoucí teorie říká, že se ve stlačeném vzduchu kolem letadla jež popisuje Prandtl-Glauertova singularita objevují kapky, protože vlhký vzduch kondenzuje za vzniku vodních kapek. Letoun F/A-18 Hornet nahoře byl vyfotografován ihned po překonání zvukové bariéry. Velké meteory a raketoplán často vytváří slyšitelné zvukové rázy ještě předtím, než se zpomalí zemskou atmosférou pod rychlost zvuku.

Štítky: Sonic boom, Sound speed


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Labuť, Orel, Delfín, Lyra, Had, Hadonoš, Herkules, Lištička, Koníček, Šíp | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »