Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koňská hlava infračerveně

ESA/ISO, ISOCAM Team and L. Nordh (Stockholm Observatory) et al.

Tento slavný oblak kosmického prachu zobrazila v infračerveném světle družice ISO (Infrared Space Observatory) Evropské kosmické agantury ESA (European Space Agency). Snímek ve falešných barvách ukazuje jasnou infračervenou emisi prachu a molekulárního plynu v Orionově oblasti vzniku hvězd obklopující mlhovinu Koňská hlava. Ve viditelném světle je prachové mračno ve tvaru koňské hlavy vidět proti pozadí jasného zářícího plynu. Na tomto snímku ale většinu koňské hlavy zalévá mezihvězdná infračervená záře. Zůstává pouze nahoře a vpravo od středu korunovaná jasnou, nově zrozenou hvězdou. Velice jasný útvar vlevo dole je reflekční mlhovina NGC 2023, hustá koncentrace mezihvězdného plynu a prachových zrn též svázaných s nově vzniklými hvězdami.

Štítky: Mlhovina, Prach, Infračervený, Horsehead nebula


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »