Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neutrinový detektor Sudbury

Uznání: A. B. McDonald (Queen's University) et al., The Sudbury Neutrino Observatory Institute

Obrovská koule začala dva tisíce metrů pod zemí detekovat skoro neviditelné částice. Tyto částice jsou neutrina, je jich ve vesmíru velká hojnost, ale obvykle dokáží vším hladce projít. Naplněním této 12-metrové koule neobvyklým typem těžké vody a jejíž obklopením detektory světla astrofyzici doufají, že zachytí příležitostné srážky. Jelikož je SNO (Sudbury Neutrino Observatory) detektor citlivý na všechny typy neutrin, tak mohou budoucí výsledky rozluštit kolik neutrin mění za letu svůj typ, jak emituje neutrina naše vlastní Slunce a dokonce i jak jsou neutrina důležitá pro stavbu celého vesmíru.

Štítky: Slunce, Neutrina, Heavy water


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »