Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neutrinový detektor Sudbury

Uznání: A. B. McDonald (Queen's University) et al., The Sudbury Neutrino Observatory Institute

Obrovská koule začala dva tisíce metrů pod zemí detekovat skoro neviditelné částice. Tyto částice jsou neutrina, je jich ve vesmíru velká hojnost, ale obvykle dokáží vším hladce projít. Naplněním této 12-metrové koule neobvyklým typem těžké vody a jejíž obklopením detektory světla astrofyzici doufají, že zachytí příležitostné srážky. Jelikož je SNO (Sudbury Neutrino Observatory) detektor citlivý na všechny typy neutrin, tak mohou budoucí výsledky rozluštit kolik neutrin mění za letu svůj typ, jak emituje neutrina naše vlastní Slunce a dokonce i jak jsou neutrina důležitá pro stavbu celého vesmíru.

Štítky: Slunce, Neutrina, Heavy water


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »