Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neutrinový detektor Sudbury

Uznání: A. B. McDonald (Queen's University) et al., The Sudbury Neutrino Observatory Institute

Obrovská koule začala dva tisíce metrů pod zemí detekovat skoro neviditelné částice. Tyto částice jsou neutrina, je jich ve vesmíru velká hojnost, ale obvykle dokáží vším hladce projít. Naplněním této 12-metrové koule neobvyklým typem těžké vody a jejíž obklopením detektory světla astrofyzici doufají, že zachytí příležitostné srážky. Jelikož je SNO (Sudbury Neutrino Observatory) detektor citlivý na všechny typy neutrin, tak mohou budoucí výsledky rozluštit kolik neutrin mění za letu svůj typ, jak emituje neutrina naše vlastní Slunce a dokonce i jak jsou neutrina důležitá pro stavbu celého vesmíru.

Štítky: Slunce, Neutrina, Heavy water


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »