Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 7742

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Možná se to podobá smaženému vejci, které jste měli na snídani, ale ve skutečnosti je to mnohem větší. Tato spirální galaxie NGC 7742 orientovaná zepředu, obkroužena modravými hvězdotvornými oblastmi a slabě viditelnými spirálními rameny, se žlutavým žloutkem středu, má napříč asi 3000 světelných let. NGC 7742 je v souhvězdí Pegasa, asi 72 miliónů světelných let daleko a je známá jako Seyfertova galaxie, což je typ aktivní spirální galaxie se středem nebo jádrem, jenž je velmi jasné na viditelných vlnových délkách. Obrovská jasnost Seyfertových galaxií napříč spektrem se může měnit jen během dnů či měsíců a o galaxiích jako je NGC 7742 se předpokládá, že skrývají ve svých jádrech masivní černou díru. Krásný barevný snímek laskavě poskytnul Hubble Space Telescope Heritage Project.

Štítky: Spirální galaxie, Seyfertova galaxie, NGC 7742


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »