Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sousední galaxie: Velký Magelanův mrak

Uznání a Copyright: AURA/NOAO/NSF

Nejjasnější galaxie viditelná z naší vlastní galaxie Mléčné dráhy je Velký Magelanův oblak (Large Magellanic Cloud - LMC). LMC je vidět především z pozemské jižní polokoule a je druhou nejbližší galaxií sousedící s Malým Magelanovým oblakem a je jednou z jedenácti známých trpasličích galaxií, které obíhají naši galaxii Mléčná dráha. LMC je galaxie nepravidelná, s příčkou složenou ze starších červených hvězd, mračny mladších modrých hvězd a jasně červenou hvězdotvornou oblastí viditelnou u skoro u vrchu na snímku nahoře, jenž se nazývá mlhovina Tarantule. Nejjasnější supernova moderní historie SN1987A se také objevila v LMC.

Štítky: Lmc, Místní skupina, Irregular galaxy


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »