Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sousední galaxie: Velký Magelanův mrak

Uznání a Copyright: AURA/NOAO/NSF

Nejjasnější galaxie viditelná z naší vlastní galaxie Mléčné dráhy je Velký Magelanův oblak (Large Magellanic Cloud - LMC). LMC je vidět především z pozemské jižní polokoule a je druhou nejbližší galaxií sousedící s Malým Magelanovým oblakem a je jednou z jedenácti známých trpasličích galaxií, které obíhají naši galaxii Mléčná dráha. LMC je galaxie nepravidelná, s příčkou složenou ze starších červených hvězd, mračny mladších modrých hvězd a jasně červenou hvězdotvornou oblastí viditelnou u skoro u vrchu na snímku nahoře, jenž se nazývá mlhovina Tarantule. Nejjasnější supernova moderní historie SN1987A se také objevila v LMC.

Štítky: Lmc, Místní skupina, Irregular galaxy


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »