Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sousední galaxie: Velký Magelanův mrak

Uznání a Copyright: AURA/NOAO/NSF

Nejjasnější galaxie viditelná z naší vlastní galaxie Mléčné dráhy je Velký Magelanův oblak (Large Magellanic Cloud - LMC). LMC je vidět především z pozemské jižní polokoule a je druhou nejbližší galaxií sousedící s Malým Magelanovým oblakem a je jednou z jedenácti známých trpasličích galaxií, které obíhají naši galaxii Mléčná dráha. LMC je galaxie nepravidelná, s příčkou složenou ze starších červených hvězd, mračny mladších modrých hvězd a jasně červenou hvězdotvornou oblastí viditelnou u skoro u vrchu na snímku nahoře, jenž se nazývá mlhovina Tarantule. Nejjasnější supernova moderní historie SN1987A se také objevila v LMC.

Štítky: Lmc, Místní skupina, Irregular galaxy


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »