Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sousední galaxie: Velký Magelanův mrak

Uznání a Copyright: AURA/NOAO/NSF

Nejjasnější galaxie viditelná z naší vlastní galaxie Mléčné dráhy je Velký Magelanův oblak (Large Magellanic Cloud - LMC). LMC je vidět především z pozemské jižní polokoule a je druhou nejbližší galaxií sousedící s Malým Magelanovým oblakem a je jednou z jedenácti známých trpasličích galaxií, které obíhají naši galaxii Mléčná dráha. LMC je galaxie nepravidelná, s příčkou složenou ze starších červených hvězd, mračny mladších modrých hvězd a jasně červenou hvězdotvornou oblastí viditelnou u skoro u vrchu na snímku nahoře, jenž se nazývá mlhovina Tarantule. Nejjasnější supernova moderní historie SN1987A se také objevila v LMC.

Štítky: Lmc, Místní skupina, Irregular galaxy


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »